SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

ÇOCUKLAR OKUL DÖNEMİNDE NASIL BESLENMELİ13 Eylül 2021 - 13:32, Pazartesi

Özel Medar Hastanesi Sakarya Diyetisyeni Dyt. Nurdan Kıratlı okul döneminde sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

SAĞLIKSIZ BESLENME VE OBEZİTE

Yeni eğitim ve öğretim yılının açılması ile birlikte okul döneminde beslenme konusu veliler için de önemle yerini aldı. Özel Medar Hastanesi Sakarya Diyetisyeni Dyt. Nurdan Kıratlı, okul döneminde öğrencilerin beslenme önerileri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Dyt. Kıratlı, “Sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi okul çağı döneminde de büyük önem taşımaktadır. Hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle çocukların besin ögelerine olan ihtiyaçları diğer dönemlere oranla okul çağı döneminde daha fazladır. Büyüme ve gelişme döneminde olduklarından dolayı günlük ortalama almaları gereken kalori miktarı ve alacakları besinlerin içerikleri büyük önem taşımaktadır. Okul çağı döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, obezite vb. hastalıkların oluşumuna zemin hazırlamaktadır” dedi.

 ARA ÖĞÜNLER ÖNEMLİ

Kıratlı,  “Öğrenciler günün büyük bir bölümünü okulda geçirmektedir. Bu süre içerisinde okulda geçireceğe zamana göre öğünler ve içerikler ihtiyacına göre planlanmalıdır.  Çocuklar tek bir besin ögesiyle değil, farklı yapı ve özellikteki gıdalarla beslenmelidir. Bu dönem içerisinde olan çocuklar bir günde üç ana öğünle beslenmeli, çocuktan çocuğa değişecek şekilde ana öğünlere ek olarak 2-3 ara öğün verilmelidir.”

 EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI

Dyt. Kıratlı ayrıca şu konularda tavsiyelerde bulundu: “Okul çağı çocuklarında günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltı günün enerji ihtiyacının karşılanmasında, vücut için gerekli besin ögelerinin vücuda dengeli bir şekilde alınmasında, kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde dikkatin derse yoğunlaşmasında, sınıf içerisinde ki başarılarının daha yüksek  olmasında ve güne daha dinamik başlanmasında etkilidir. Yapılan çalışmara göre, kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi yaşadıkları ve özgüven sahibi oldukları gözlenmiştir. Kahvaltı yapan öğrenciler; derslere daha çok katılır, problemleri daha kolay çözer ve derse daha iyi odaklanır. Bu yüzden okul çağı çocukları için büyük önem taşıyan kahvaltı öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 97 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar