SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

YILIN AHİSİ ŞED KUŞANDI13 Eylül 2021 - 14:08, Pazartesi

Ahilik haftası bugün yapılan tören ile başladı. Yılın ahisi İbrahim Zengin'e, Vali Çetin Oktay Kaldırım, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Beşel ve Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu'ya ahilik cübbesi ve Şed kuşa

Ahilik Haftası, törenlerle başladı. Ahilik yürüyüşü ile başlayan hafta, Demokrasi Meydanında Çelenk sunumu ile devam etti. Düzenlenen çelenk sunum törenine  Sakarya esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği yönetimi, oda başkanları, Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Çelenk sunumun arıdan, haftanın açılışı nedeniyle düzenlene protokol törenine geçildi.

BELGELERİ VERİLDİ

Bu törene Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Beşel, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, İş-Kur Müdürü Tekin Ateş, İl Müftüsü Hasan Başiş, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca,  İl Milli  Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı,Mesleki Eğitim Merkezleri öğretmen ve öğrencileri katıldı. Kuran-ı Kerim okuması ile başlayan tören, yapılan sınavlarda kalfa ve usta olan, Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine belgelerinin verilmesi devam etti.

PİLAV DAĞITILDI

 Konuşmaların  ardından yılın Ahisi seçilen İbrahim Zengin'e Ahilik Cübbesi ve şed kuşattırıldı. Yılın Kalfası Mevlüt Atış ve Latif Yıldırım ise Yılın Çırağı seçildi. 5 gün sürecek Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının başlangıç kurdelesi da Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş tarafından kesildi. Ardından Demokrasi Meydanında esnaf ve sanatkar odaları tarafından açılan örnek işyeri stantları gezildi. SESOB Başkanı Alişan, esnaf ve sanatkarların yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Programın sonunda ise Geleneksel Ahi Pilavı dağıtımını Sakarya Valisi Çetin Oktay kaldırım bizzat gerçekleştirdi. Ahilik Kültürü Haftası Cuma gününe kadar Sakarya’da çeşitli programlarla kutlanmaya devam edecek. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 232 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar