SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

ELEKTRONİK HARPTE SAPTIRMA BÜYÜK ÖNEME SAHİP19 Kasım 2021 - 10:09, Cuma

SUBÜ Konuşmaları’nda elektronik harp konuşuldu. Programa katılan EHSİM Genel Müdürü Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, “Elektronik harp dostu düşman, düşmanı dost gösterir. Bu nedenle en temel unsurlarından birisi saptırmadır” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 18. programına Elektronik Harp Sistemleri Mühendislik Ticaret Anonim Şirketi (EHSİM) Genel Müdürü Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu konuşmacı olarak katıldı. ‘Savunma Sanayiinde Elektronik Harp’ başlığıyla gerçekleştirilen ve SUBÜ Robot ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ROTASAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Atalı moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide; harp sistemlerinin gelişim süreci, günümüzde üstlendikleri rolün önemi, kapsamı ve saptırma kabiliyetinin gerekliliği gibi konular ele alındı.

MÜHİMMATLAR ARTIK ÇOK AKILLI

Konuyu örneklerle açıklayan  EHSİM Genel Müdürü Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu “Diyelim ki uçan bir uçak var ve aşağıdan bir radar gözetleyip bu uçağın yerini 7 kilometre yukarıda olarak tespit ediyor. Eğer uçak radarı şaşırtarak 7 değil de 14 kilometre yukarıda olduğu şeklinde kandırabilirse radarın tespitinin hiçbir anlamı olmaz. Yani elektronik harbin temel unsurlarından birisi saptırma. Kıbrıs Savaşı’nda Türkiye uçaklarıyla kendisine ait Kocatepe, Anıttepe ve Fevzi Çakmak zırhlılarını yanlış istihbaratla vurdu. Kocatepe zırhlısı battı. Elektronik harp dostu düşman, düşmanı dost gösterir. Bir uçak eğer yolcu uçağı gibi olmayacaksa onun koruma sistemleri olması gerekir. Radarın yanı sıra elektronik olarak karıştırma ve karşı tarafı hissetme kabiliyeti olacak. Böylece füzeler önlenebilir. Eskiden ısı güdümlü füzeler vardı ve uçakların egzostundan çıkan ısıyı takip ederlerdi. Belki filmlerde de görmüşsünüzdür. Uçaklardan sürekli çıkan ateş topları olurdu” dedi. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 64 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar