SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

SAĞLIK KALİTESİNDE SAKARYA İLE SENEGAL İŞBİRLİĞİ20 Kasım 2021 - 12:24, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

Adatıp Hastanesinin ev sahipliğinde gerçekleşen ve Senegal Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde görev yapan hemşireler, RİSALAT Group koordinatörlüğünde teori ve pratik becerilerini geliştirmek üzere ülkemize geldiler.

 Sağlıkta  ülkemizde uygulanan ulusal kalite süreçleri ve Joint Commission International (JCI) kalite süreçleri  ile ilgili  teorik bilgilerini arttırdılar.

Hasta güvenliği, medikal hatalar ve bildirimleri , sağlıkta renkli kodlar ,tıbbi hatalar, enfeksiyon kontrolü, hastane  yönetim hizmetleri, hastane içi iletişim ve Proje Hazırlama  gibi  konularda bir dizi eğitimlerle kendilerini geliştirdiler.

Hazırladığı workshop program taslağını Senegalli yetkililer ile paylaşan Sağlık ve İletişim  Uzmanı  Deniz De Asis , programın Senegal Sağlık Bakanlığınca onaylanmasının ardından Adatıp İnsan Kaynakları Müdürü  Selda Çınar ile iletişime geçti. Hastane Yönetimi  gözlem amaçlı bu çalışma dolayısıyla kapılarını Senegalli Hemşirelere açarak tüm ekibiyle destek sağladı.

Programın sonunda Adatıp Hastanesi Konferans salonunda sertifikalarını alırken, kendilerine Adatıp Hastanesi Yönetimi tarafından Türk ve Senegal bayrakları ile motiflenmiş sürpriz pasta ikram edildi. Workshop konferansın  kapanış programına Adatıp Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Önder Altun, Genel Müdür Yardımcısı ve Başhekim Dr. İlke Er, Başhekim Yardımcısı Dr.Aysun  Atakay, İnsan Kaynakları Müdürü Selda Çınar ,Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Mustafa Ayhan, ve Senegalli sağlık yetkilileri ile hastane hemşireleri katıldı.

SENEGAL’İN EN BAŞARILI BAŞHEMŞİRELERİ ADATIP’DA  BULUŞTU

Touba Devlet Hastanesi   Kurucu Genel Müdürü Dr. Mouhamadou Moustapha tarafından seçilen  Senegal’in en başarılı ve tecrübeli başhemşireleri  Sakarya Adatıp Hastanesinin ev sahipliğinde  teorik ve pratik uygulamalarla hastane kalite süreçlerini içeren  bir çalışma  başlattılar. Covid19 Pandemi sürecinde tedavi ve  bakım hizmetlerini aksatmadan sürdüren  hastanenin tıbbi ve  hemşirelik hizmetleri müdürleri  tüm  ekipleri  ile  birlikte ülkeler arası  profesyonel  gelişime destek sağladılar.

Konferans Salonunda hafta boyunca bir araya   gelen Senegalli  Yönetici  Hemşireler  kendi uzmanlık alanları ile ilgili gözlem yaptılar, meslektaşları ile sahada buluştular. Teorik ve Pratik  Bilgilerin 5 gün süre ile yoğun bir şekilde paylaşıldığı her gün kültürel etkileşimlerde bulundular. Öğle aralarında Sakarya’nın doğal güzellikleri ile buluşarak meslektaşları ile yöresel lezzetlerin tadını aldılar.Deniz De Asis ‘in öncülüğünde gerçekleşen eğitimden,  hastanenin konukseverliğinden  ve meslektaşlarının ilgisinden   duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve deneyimlerini  paylaştılar.

Senegalli Başhemşireler yöresel renkli kıyafetleri ile Senegal ve Türk müzikleri eşliğinde meslektaşları ile birlikte eğlendiler. Adatıp Hastanesinin ekibi de bu sıcak atmosferde moral buldu. Senegalli yetkililer ve katılım sağlayan ekip  programdan ve organizasyondan duydukları memnuniyetlerini   defalarca dillendirerek teşekkürlerini sundular.  “Sağlığın Evrensel Bir İnsan Hakkı “ olduğu ve bilginin paylaştıkça çoğalacağı ilkesiyle kendilerini geliştirerek ülkelerinde büyük değişimleri gerçekleştireceklerinin  sözünü vererek ayrıldılar. Kadir KAZIN

Bu haber toplam 133 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar