SRT Yayın Akışı - 26.05.2019

Bu yasa çıkarsa memurlar yandı5 Temmuz 2014 - 10:52, Cumartesi


Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro Sakarya Şube Başkanı Rahim Varol, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden Torba Yasa Tasarısı'nın geri çekilmemesi gerektiğini dile getirdi.

  Düzenlemeyi "garabet" olarak nitelendiren Varol, düzenlemenin yasalaşması halinde, memurların iş güvencesinin elinden alınacağını, hak kaybına uğrayanların, eski görev yerlerine atanamayacaklarını belirtti. Düzenlemenin mevcut hali ile yasalaşması durumunda haksız yere görev yeri değiştirilen memurun mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alsa bile en az 2 yıl beklemek zorunda kalacağına dikkat çeken Varol, unvanı elinden alınan memurların da mahkemelerin lehlerine karar verilmesi halinde 2 yıl bekleyeceğini ifade etti. Varol, "Maaştan kesme cezası alan memurun para kesme cezası yürütmeyi durdurma kararı alsa bile en az 2 yıl boyu maaş kesme cezası devam edecek. İş akdi fesih edilen ve ya memuriyetten çıkartılan memurlar mahkemece haklı bulunup görevlerine iade edilse bile en az 2 yıl görevine dönemeyecek. Tayin yoluyla aile bütünlüğü bozulan, eşi ile ayrı illerde çalışmak zorunda kalan memur mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verse bile 2 yıl bekleyecek" dedi.

 

TASARI GERİ ÇEKİLMEZSE İŞ BIRAKACAĞIZ

 Anayasada açıkça mahkeme kararlarının niteliği konusunda düzenlemelerin yer aldığını anımsatan Varol, "21 Şubat 2014 tarihli ve 6526 sayılı kanun ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanunun 27. ve 28. maddelerinde değişiklik yapan hükümetin, aradan dört ay geçmeden böylesi bir önergeyi kanunlaştırmaya çalışmasının gerekçesinin izah edilmesi gerekmektedir. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, Torba Yasa'da görüşülen memurun iş güvencesine göz diken bu tasarının yasalaşması halinde tüm Türkiye'de 450 bin mensubumuz ile iş bırakacağımızı, yasa tasarısının çekilmesi ve memurun iş güvencesinin korunması için her platformda mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz" dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur