SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

“ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA MİLLİ BİR BİLİNÇ OLUŞMALI”12 Ocak 2022 - 12:52, Çarşamba

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin en yüksek ithalat bedelinin enerjiden olduğunu belirterek, “Bu yüzden enerji verimliliği, enerji tasarrufu konusunda milli bir bilinç oluşmalı” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Palandöken mesajında, petrolün yüzde 90’dan fazlasının, doğal gazın yüzde 98’inin, elektriğin ise yüzde 50’sinin ithal edildiğine dikkati çekerek, “Ülkemizin en yüksek ithalat bedeli enerji ithalatı. Bu yüzden enerji verimliliği, enerji tasarrufu konusunda milli bir bilinç oluşmalı” ifadelerini kullandı. Palandöken, enerjide verimliliğin, ihtiyaç kadar kullanma, tasarruf etme ve yenilebilir enerji kaynaklarından doğru faydalanmanın hayati bir önem taşıdığını belirterek, “Hem kendi cebimizi hem ülkemizin bütçesini düşünerek damlayan musluğu tamir ettirmek, lüzumsuz yere yanan lambaları kapatmak, enerji tasarruflu ampul kullanmak, binaya ısı yalıtımı yaptırmak gibi basit ama etkili davranışlar milli görevimizdir. Bununla birlikte hem enerji kullanım bedellerinin düşmesi hem de enerji verimliliği için ülkemizin güneşli ve rüzgârlı bir coğrafi yapıya sahip olması avantaja çevrilerek, enerji politikaları da bu yönde artırılmalı. Enerji Tasarrufu ya da Enerji Verimliliği Haftası'nın milli bir bilinç oluşturmasını ve bu duyarlılığın yılın 365 günü korunmasını diliyorum” dedi.

Bu haber toplam 67 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar