SRT Yayın Akışı - 07.07.2020
Son Dakika

 

10 KASIM 2019 14 Kasım 2019 - 18:28, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Çok yönlü ve üstün kişiliği olan bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden 10.11.2019 tarihi itibari ile  tam 81 yıl geçti. Her fani gibi o da payına düşeni yaşadı O,kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde de benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan göçtü.


                    Mustafa Kemal Atatürk idealist bir liderdi. En büyük ideallerinden birisi de milli sınırlarımız içinde, milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Hür ve bağımsız ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye’yi

çağdaşlaştırmak için çağdaş medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı devrimlerle de

bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır. Atatürk, toplumun tüm kesimlerine değer vermiş

ve destek olmuştur. O bir halk adamıdır; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi

gibi davranmıştır. Savaşlardaki kahramanlıkları ve orduyu mükemmel yönetmesinin yanında, devlet kurup yönetmekteki ustalığı, ileri görüşlülüğü ve barışseverliği ile tarihte eşine az rastlanan yöneticilerdendir. O, barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. Dünya ülkelerinin ve kendi ulusunun mutluluğuna çalıştığı ‘’Yurtta sulh cihanda sulh’’ deyişi bunun bir göstergesidir.

                  Mustafa Kemal Atatürk çocuklara, gençlere ve kadınlara da çok değer veren bir liderdi. Çocukları hep sevmiş,onların iyi şartlarda yetişmelerine uğraşmıştır.Gençlere güvenmiş, onları ülkenin aydınlık geleceği olarak görmüştür.  Atatürk ilkeleri ve Atatürkçülük, Türk milletinin ihtiyaçlarından doğan,gerçekçi,milli ve yenileşmeye açık,çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar. Atatürk Demek özgürlük demektir, aydınlık demektir, vatanseverlik demektir. Atatürk demek çağdaşlık demektir. Kurduğu, bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz cumhuriyeti ve ilkelerini bırakarak 76 yıl önce sonsuzluğa göçtü. Yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak, taktirlerimizi yazdık şimdide tenkitlerimiz var. Kusursuz insan yoktur o da bir insandır. Bu bağlamda taktirlerimizin yanında tenkitlerimizde olacaktır elbette.

 

                  Mesela: harf inkılabı ile Arapça ve Osmanlıca’’ eski Türkçe’’ okumayı kaldırıp yerine sadece Latin alfabesini ikame etmesi dedesinin mezar taşını ve büyük İslam alimlerinin eski Türkçe eserlerini okuyamayan bir nesil olmamızı temin etmiştir maalesef. Bu gün kendi çabaları ve yurt dışı eğitimlerle eski Türkçe yazıp okuyabilen Osmanlı arşivleri müessesi elemanları olmasa eski tapuları ve eserleri okuyan insan da olmayacaktı. İngilizce, Fransızca okumayı mecburi ders, eski Türkçe okumayı ve yazmayı  yasaklaması yanlıştı.

 

                  Dünyada bulunan bir buçuk milyar müslümanın müşterek lisanı olan Arapçanın bizde okunmaması ‘’ hamdolsun şimdi seçmeli de olsa var’’ münasebeti ile bu Müslüman kardeşlerimizle irtibatımız lisanen kesilmiştir. Varsa İngilizce yoksa Fransızca. Bakınız İngilizler kendi örf ve ananelerinden bir şey değiştirdilermi? hayır.  Mustafa kemal Atatürk İslâmın direği mesebesinde olan hilafeti kaldırdı. Ama İngiltere’de Belçika’da İsveç’te vs. halâ birliği sağlayabilmek açısından kraliyeti kullanmaktadırlar ve kullanacaklardırda. Zira birlikteliklerini bu sistemle muhafaza edebilmektedirler. Bizde de hilafet devam etse idi bütün İslâm ülkeleri halifenin emri altında olacak ve bu gün kurulmaya çalışılan İslam ülkeleri iş birliği çabalarına gerek kalmayacaktı. İslâm’ı bir çadıra benzetecek olsak hilafette o çadırın direğidir. Direksiz çadırın ayakta duramayacağı kesindir. Üstad şair Sadettin Kaplan bey’in konuya havi bir kıt’asına iştirak ederek sizlerle paylaşıyorum. Saygılarımla

 

 

Birleşir bir ülkede yaşarız ulus gibi,

Sevgimiz tüm cihanı kaplamış fanus gibi.

An gelir Köroğlu’nca dağlara diz çöktürür,

Mevlâna melteminde eseriz yunus gibi.

Bayrağıma al gelir yıldıza hilâl gelir,

Göğsünde Cumhuriyet Mustafa Kemal gelir.

Bu yazı toplam 880 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar