SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

10 MUHARREM AŞURE21 Ağustos 2020 - 03:54, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Peygamber Efendimizin sav Mekke'den Medine'ye hicretleri 1 muharremde olmuştur Bundan 1442 sene Yani 15 Asır önce meydana gelen hicret dolayısıyla 1 Muharrem bütün müslümanların yılbaşıdır. Her Müslümanın bunu çok iyi bilmesi lazım. 1 Muharrem'i yılbaşı kabul eden Müslüman Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e benzediğini ilan eder, 31 Aralık yılbaşı kabul eden ise Hristiyanlara benzer. Bu konuda Peygamberimiz buyuruyor ki " Kim kime benzerse ondandır" Yani sen 31 Aralık gecesini kutlar, yılbaşı yaparsan Müslümansın fakat Hristiyanlardan olursun, sadece adın Müslüman kalır, gerisi yoktur. Diğer bir hadiste ise " Kim bir kavme benzerse o bizden değildir." buyuruluyor yani hristiyan a benzeyen ümmeti muhammedlikten silinmiş olur. Çünkü "Kişi sevdiğiyle beraberdir." hadisi bu tezimizi kuvvetlendiriyor. Bugün Rabbimizin bize uygun gördüğü İslam dini gibi bir şerefe layık görülmüşsek bunu HİCRETe borçluyuz. Peygamber Efendimiz SAV Hz Ebubekir le beraber 8 günde Mekke'den Medine'ye ulaştılar. 550 kilometrelik yol aç susuz, düşman korkusu, 50 derece sıcaklık.. Dile kolay.. Ne için yapıldı dini-islami mübinin yayılması için. O halde bize düşen bu dini adam gibi yaşamaktır. Peki bizim hicretimiz var mı? Elbette var.Nedir bu hicretler?

Günahtan Tevbeye isyandan itaate, haksızlıktan adalete, batıldan HAKKA yürümektir. Günahlarımızdan tövbe ile kurtulmak, isyanları terkedip kulluğa ve ümmetliğe devam etmektir. Peygamber Efendimiz SAV Medine-i Münevvere ye gelince Muharrem'in 10’unda Yahudilerin oruç tuttuklarını gördüler. Neden oruç tuttuklarını sordular. Yahudiler dediler ki bugün Hazreti Musa Peygamber Firavun'un zulmünden kurtuldu. Bu cevabı duyan Peygamber efendimiz buyurdular ki biz Musa kardeşimizi sizden çok severiz. Ashabına dediler ki bizde 10 muharremde oruç tutalım. Yalnız Yahudilere benzememek için sadece 10un da değil bir gün öncesi veya bir gün sonrası da ilave edelim buyurdular oruç tutmak isteyen 9 10 11 günlerini tutabilir sevabı çoktur. Bir de bu ayda aşure diye bir yemek adetimiz vardır. Aşure 10 demektir 10 Muharrem’de altı yedi çeşit malzemeden yapılan bir aşure Yemeği vardır. Bu bir ibadet değildir, bir adettir, güzel bir adettir. İnsanların birbirlerine ikramıdır, muhabbet kaynağıdır. Aziz dostlarım

10 Muharrem den Bize en büyük ders şudur. Peygamber efendimiz ne dedi Yahudilere benzememek için sadece 10 muharremde oruç tutmayalım ibadette bile İslam düşmanlarına uymayı yasak eden bir dinin ve peygamberin mensuplarıyız. Hele bugünlerde bütün Yahudi ve Hristiyanlar leş kargalarının üzerimize yürüdüğünü görüyoruz. O halde yeme- içme de örf ve adetlerimizde giyim ve kuşamda evlilik gibi cemiyetlerimiz de dini ve milli olmak bizim en değerli duruşumuz olmalı.

Aziz dostlarım,

Son sözlerimi çok dikkatli okumanızı rica ediyorum. Bizim her şeyimiz temizdir Rabbimiz " Muhakkak sizin için Allah celle Celaluhu Peygamberi Hz Muhammed de en güzel örnektir. "buyuruyor. Bunun dışında bizim başka yerden alacağımız örnek yoktur. Esas örnek alınacak bizleriz.

Medeniyet denilen bugünkü Avrupa'ya mendil kullanmasından alında tırnak kesmeyi, banyo kültürünü öğreten bizim şerefli ecdadımızdır. Oralarda görev yapan bir kardeşiniz olarak gördüğüm o ki hala tuvaletlerinde tuvalet kağıdı yok, Af buyurun hala edep yerlerini tıraş etmezler, sünnetsizdirler. dip, doruk pis ve mendeburdurlar.

Muharrem demek haram kılınmış ay demektir. Bu ayda müşrikler bile Savaş yapmazdı. Bunlar ne yapıyor bakınız İdlip'te çocuk kadın demeden Muharrem ayında katliam yapıyorlar. Gerçi ölenler şehit ve cennete gidiyor öldürenler ise CANİ cehennemde ebedi kalacak fakat bize düşen şu olmalı. Dinimize, Vatanımıza, ecdadımıza, Bayrağımıza şuurlu bir Müslüman olarak sahip çıkmaktır. Milli ve yerli olmalıyız. Giydiğin giyeceklerde yabancı yazı olanı giymeyelim. Cemiyetlerimiz i Kur'an ve sünnete göre yapalım, şuurlu Müslümanlar olalım.

Gün bugündür her türlü yaramaz görüşleri bir tarafa bırakıp topyekûn Allah'ın celle celalühü ipine (Kur'an'a )sarılalım. Böyle olursak onların ne füzesi ne roketi ne de ekonomik saldırıları bizi dize getiremeyecektir. Rabbimizin sözüne kulak verelim. " Ey iman edenler siz eğer Allah’tan gelen dine Kuran'a yapışırsanız, Allah celle Celaluhu size yardım edecek ve ayaklarınızı yere sağlam bastıracak. (Muhammed suresi)

 Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 296 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar