SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

100 NUMARALI ADAMSIN 11 Kasım 2021 - 16:44, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Geçmişe gidelim, Kemal Sunal’ın ‘Yüz numaralı Adam’ adlı filmini izleyerek.

Diyorlar ki;  bu esprilere, bu repliklere neden gülünüyor?

Neden mesela, Hababam filmi halen izleniyor?

Neden halen, İnek Şaban’a gülebiliyoruz. Tüketilemiyor, tıpkı Sezen Aksu’nun 80’leri gibi.

Çünkü duygu var, samimiyet var, güven var…

Yalın dilin altında, masumane incitilen taraflarımız yatırılıyor. Oysa şimdilerde mevzu bahis yapılamayacak kadar rutinleşmiş, kabullenilmiş, içimize işlenmiş, incinmiş, incitilmiş, kimsenin yörüngesinde değil o taraflarımız.

Yediğimiz gıdaların hormonlu olması kadar GDO’lu ruhumuz. Çiçekli perdelerden, sobanın üstünde çıslayan güğümden, tığlarıyla oya ören komşuların evinin önünde oturduğu sohbetlerinden, uzaklaştık. Tamam geri dönemiyoruz ama daha iyiye gidelim .

Kendimize zarar veriyoruz, tüm kaybettiğimiz değerimizle. Ok’u atanların kendine dönüyor Ok;  bir gün en sivri acıtan tarafından.

Kemal Sunal filmde reklam yıldızı oluyor ve saflığını suiistimal ederek ona güvenen halka zararlı ürünleri satıyorlar. Şaban kendisine güvenen, seven insanlara atılan kazıkları fark ettiğinde hemen reklam filmlerini reddediyor. Ve patronları tarafından kendisine ne verildiyse alınıyor. Hediye edilen apartman dairesini elinden alıyorlar ilk olarak. Geri adım atacağını düşünürken Şaban patronuna gülerek ;

"Hayatım boyunca apartman dairesinde oturmadım... Bundan sonra da oturmazsam bana çok komaz... amaaa, bir gün sen benim oturduğum gecekonduya düşersen, ben o zaman görürüm senin o nazik tarafını .‘’

Ve yine umut etmeye devam ediyor, hayallerinde ısrar ediyor;

  • Üzülme be ana, saraylarda yaşatacağım seni, diyerek…

Alkış…

"Yok abiler yok,  hiç alkışlanacak şey değil. Babam da olsa halkı kazıklayanın alkışlanmasını istemem. Bakın bizim mahallenin başında köşede papağan Rüştü’nün benzin istasyonu var. Benzine su katıyor.
Demin bahsettim kasap Hayri var ya. Ete neler katıyor neler.
Bakkal hacı Rüstem var. Hacı oldu dalavereyi bırakır dedik ooh şimdi her şeye bir şeyler katıyor.
Hava gazını açıyorsun içine hava katmışlar.
İlaç alıyorsun kireç katmışlar.

diyeceeeğimmm herkes herkese bir kazık atıyor. Sonra kendi canı şu kadarcık yandı mı ver yansın ediyor, basıyor yaygarayı.
Hepimiz birbirimize bir kazık atarsak nasıl düzelir bu işler?
Ben derim ki; karşılıklı olarak saygılı olalım haklarımıza."

…İsraf etmeyelim yaşamı, sevgiyi, saygıyı ve en çok da iyi niyeti.

Bu yazı toplam 283 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar