SRT Yayın Akışı - 25.09.2020
Son Dakika

14 ŞUBAT ZIRVALIĞI13 Şubat 2020 - 10:05, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU


14 ŞUBAT ZIRVALIĞI

             Müslümanlara ne oluyor? anlamak mümkün değil. Avrupanın her yaptığını çok rahat olarak kabul eden Müslümanlar Avrupalılara kendi örflerinden bir şeyi kabullendirebildilermi. Etmezler. İslâmı yaşayan Müslüman onlara kendi örflerinden kabul ettirip kutlattırdıkları bir şey varmı. Yoktur ve olmazda. Zira hristiyanların tek derdi islâmı ve İslâmi ritüelleri unutturup kendi hegemonyalarını dünya üzerinde kurma cabaları vardır.Onlar için yamuk olunanlar Müslümanlara doğru, Müslümanlarca doğru olanlar da onlara göre yamuk.

                 Yapılanların Kur’an, sünnet ve fıkıhlara göre doğru olup olmadığını araştırmadan Avrupalı yapıp eğleniyor diye müslümanın da onlar gibi yapmasının islâmı yaşayan Müslümanlar için imkânı yoktur. Zira kabahat İslâmda değil müslümanım diye geçinen süslümanlardadır.

                 Bu bağlamda her yıl 14 şubatta sevgililer günü diye kutlanılan bu günün ne anlama geldiğini aşağıda açıkça izah ettikten sonra yine taktiri sizlere bırakıyorum. Sevgi ve sevgilinin günü bir gün olmaz ve olmamalı bu iki duygu her gündür ve her gün yaşanmalıdır. Her ne kadar bu münasebetle esnafa bir hareketlilik getirsede işin esasına taalluk etmez ve kandırmacadan ibaret kalır. Bu bağlamda;

                 Eski roma'da 14 şubat günü bütün roma halkı için çok önemli bir gündü. çünkü 14 şubat, roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil olurdu. juno, ayrıca halk tarafından evlilik ve kadınlık tanrıçası olarak da biliniyordu. bir sonraki gün olan 15 şubat'taysa lupercalia bayramı başlıyordu.

                Lupercalia bayramı halkın genç nüfusu için büyük önem taşırdı; hayatları kesin kurullar ve kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri olurlardı. hangi genç kadının hangi genç erkekle bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia bayramı'nın arife günü yapılan bir çekilişle belli olurdu. Romalı genç kızlar, adlarını küçük kağıtların üstüne yazıp bir kavanoza koyarlardı. genç Romalı erkeklerse kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi genç kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber olurlardı. bu birliktelikler, birbirine aşık olan çiftler için bayramın da dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanırdı.Unutmayalımki bunu yapan hayranlık duyduğumuz Hristiyan Avrupalı ve din adamları

                Hrıstiyan kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestlerle birlikte anılmasından rahatsızlık duydukları için bir çözüm buldular; bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istediklerinden Lupercalia bayramı'nın başladığı gün olan 14 şubat'ı aziz valentine günü olarak kutlamaya başladılar. işte o gün bu gündür her yılın 14 şubat'ı sevgililer günü olarak kutlanmaya devam etmekte ve yeryüzünde kadın ve erkek birlikte olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

                       Hadi bunlar Hristiyan. Peki müslümanım diyenlerin bunu kutlamasına ne demeli. Her halimizle onların her şeyine hayranlık duyma boşluğu içinde olduğumuzdan da onlarda bu boşluğu kendi arzuları istikametinde rahatlıkla doldurmaktadırlar. Hatta ve hatta onların yılbaşı, 14 şubat için yaptıkları kutlamalar bizim yaptıklarımızdan çok daha sade kalmaktadır. Bu zırvalıklara son vererek aç sefil ve çıplak gezen çocuklara, fakirlere, ihtiyaç sahiplerine hediye alında, alalımda onların mutlu ve mesut olmalarına imkân verelim.

                       En azından Müslüman olduğunu iddia eden bizler, Hıristiyanlar için önemli olan bu zina günlerini kutlamaz ve insanları uyarırsak üzerimize düşen vazifeyi öz benliğimize dönerek  yapmış oluruz…Bende bunu yaptım. O halde haydi insanları haberdar edelimSaygılarımla

  **CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN**                     

Bu yazı toplam 1773 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar