SRT Yayın Akışı - 20.05.2019

17-0 çok kolay olmayacak5 Kasım 2018 - 09:50, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Cumhuriyet değerlerinin buharlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Kendimizi, toplumu ve yaşadığımız dünyayı nasıl tanımladığımızdan, ilişkilerimizin doğasına kadar verimli  kabul ettiğimiz birçok kavramın toplumdaki karşılığının değiştiğini sezebiliyoruz.

Bulunduğumuz yerde toplumun neresinde durduğumuzu anlamak gittikçe zorlaşıyor. Klasik siyasetin araçları ve tanımları günü açıklamakta bazen yetersiz kalabiliyor.

Politik olma ya da olmama konusunda karar vermek için politikanın kulvarını iyi ayarlamak gerekiyor. Siyaset arenasında sağ gösteren sol, sol gösteren de sağ vurabiliyor.

Televizyonlara çıkanlara bakıyorum, gazete köşelerinde yazanları okuyorum, meydan meydan  dolaşanların ağzından çıkanları dinliyorum. Ağzımı iki karış açıp, arada sırada iç çekip, sık sık da “vay be!” yol ve yön bu kadar mı sık değiştirilir diyorum.

Siyaset rüzgâra göre yön değiştiren rüzgârgülü gibi bir şey. Sağ ve sol gibi kavramların artık eskisi kadar net ayrımlar yaşamadığını, zıt görüşlü insanların bile zaman zaman ortak paydada buluştuğunu görebiliyoruz.

Bu da akıllara sağ ve sol gibi iki ana ideoloji başta olmak üzere, bu tür kavramların geçerliliklerini yitirdiği düşüncesini getiriyor.

Seçmen tercihlerinde de sağcı solcu ayrımından ziyade parti genel başkanları önem kazanmıştır. Elbette bunu eski kuşak için söylemiyorum, onlar alışkanlıklarını devam ettiriyor ancak yeni kuşak bu ayrımın -bilinçli veya bilinçsiz- çoktan dışına çıkmıştır.

2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde siyasi partilerin en önemli kozu şüphesiz ki belediyeleri olacak..

Yerel seçimlerin milletvekili genel seçimlerinden önemli bir farkı var.

Seçmen, belediye seçimlerinde oy verirken,  tercihini siyasi partiye değil de adaydan yana yaparsa Sakarya’da durum çok farklı olabilir.

Hendek’te Turgut Babaoğlu aday gösterilirse seçilme sansı çok yüksek. Yine Karasu’da AKP Mehmet İspiroğlu’nu göstermese MHP’nin göstereceği adayın sansı yüksek olabilir.  Ferizli’de MHP’nin sansı yüksek.

Cumhuriyet  Halk Partisi  Adapazarı, Pamukova, Söğütlü  ve  Sapanca’da  siyaset arenasında kirlenmemiş doğru ve kazanabilecek adaylarla çıkarsa  AKP’yi zorlayabilir.

 AKP’li yetkililerin sürekli 17-0 yapacağız iddiaları bu sefer çok kolay olmayacak.

MHP İl Başkanı Akar’da 17- 0’ın Ak Parti tarafından tek başına gerçekleştiremeyeceğine inanıyor.  Akar, 16 belediyenin 5-6’sında çok ciddi şanslarını olduğunu ifade ediyor

Türkiye’nin siyasi iklimi, vatandaşın beklentisi ile uyuşmadığını söyleyen   MHP İl Başkanı Akar “Sakarya’da belediyeciliğe baktığımızda kaliteli bir hizmet yok.

Vatandaşımızda böyle bir kanaat hakim. Hal böyle olunca 17- 0 demek siyasi gerçekliğe de sığmıyor.

Vatandaşımız alternatif arayışı içerisinde.Evet, Sakarya’da Ak Partinin bir kitlesi var. Ancak Ak Parti seçmeni diye sürekli konuşmak doğru değil çünkü biz seçmeni kendi tapumuza alamayız. Seçmen bugün Ak Parti’ye verir yarın başka bir partiye”  dedi.

Bu yazı toplam 534 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur