SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

17 YILDA 15 SEÇİM8 Nisan 2019 - 09:40, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Dile kolay! 17 yılda 15. kez sandığa giden bir ülkenin  vatandaşlarıyız .  Yani neredeyse yılda bir seçim yapmışız. Seçimler gelir, biter gider   lakin iktidar  mücadeleleri bitmez . İnsanlığın demokrasi hali böyle .

    Herkes artık seçim kelimesini  duymak istemiyor . Çünkü herkes bıkmış, yorulmuş, sıkılmış bekliyorken, aynı şeyleri duymaktan, aynı ezberleri dinlemekten, gerçek sorunlarla halkın arasına mesafe konulmasından bıkmışken, her adım başı önümüze çıkan çelişki, güvensizlik, umutsuzluk, gelecek kaygısı. İnsanları tedirgin etmeye devam ediyor.

      Bir seçim geçirdik. Bu süreç Türkiye'nin seçimler tarihine çok özel girecek. Çünkü bu sürecin toplum üzerinde yarattığı olumsuzluklar hala etkisini sürdürüyor. Seçim bitti, artık önümüze bakmak gerekiyor

 Diğer yanda seçimin belirleyeni sayılan varlık ve bolluk kuyrukları, ekmek kavgası, zirveye yerleşen enflasyon, tüketimi zorlayan akaryakıt zamları,  ateşi sönmeyen mutfaktaki yangın ve ekonomik sıkıntılar.

   İlimizde huzur içinde bir seçim yaşadık ama  iktidarın kaybettiği  İstanbul ve   Ankara’daki  seçimler   Türkiye’nin gündemini ilgilendiriyor.  Birincisi, AKP’nin Ankara ve İstanbul’a yaptığı itirazlar sonucu değiştirmeyecektir. İktidar partisi, tabanında oluşan tepkiyi dindirmek için siyasetin doğasına uygun olarak bu itirazları yapmıştır. Sonuç ne olacak diye herkesin gündemi bu. Sosyal medyalardan abuk subuk  paylaşımlar insanları ayrıştırmaya  germeye  devam ediyorlar.

   Yapılması gereken  siyasi liderlerin konuşmalarıyla ayrıştırıcı  dillerini bırakıp toplumun huzuru için adımlar atmalılar. Artık seçim dönemindeki ağzı bırakıp toplumsal uzlaşma zamanıdır.

Bize yakışan ve bir asra yakındır demokrasiye alışan toplumumuz, elbette ki daha ileri demokrasi, daha ileri yaşam düzeyi isteyecek ve bekleyecektir.

 

Şimdi yapılacak şey; umudu korumak, sonuca katlanmak, değerini- kıymetini bilmek, sayısını artırmak, yapılanları unutmamak, daha çok çabalamak, dersler çıkarmak, bu güzel havayı devam ettirmek için özen göstermek olmalıdır.

     Şimdi yapılacak şey asla yabana atılmaması gereken şey ve asla unutulmaması gereken şey bu zafer pratiğini kitlelere yaymak, ülkemizin ve insanlığın politik tarihine kıymetli bir mihenk taşı gibi işlemek olmalıdır.

Bu yazı toplam 853 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar