SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

2021 DÜNYA ENGELİLER HAFTASINI DA KUTLADIK9 Aralık 2021 - 00:47, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bu yılda geçen hafta dünya engelliler(engelsiler) haftasını kutladık.Unutmamalıyız ki Her engelsiz insan potansiyel bir engellidir. Biz engelsiz insanlar bazen havalara giriyoruz; ‘ Çünkü bizler engelliliği bedenlerimizde, ruhlarımızda yaşamamış yüreklerimizde hissetmemişizdir. Hele hele bazı engelsiz insanların çevresinde engelli biri hiç olmamıştır. Engelli olmanın, engelli çocuğa sahip olmanın ve engelli çocuğun annesi babası olmanın ne demek olduğunu asla bilemeyiz. Ey ruhsuz insanoğlu! unutma ki; biz cismimizle değil ruhumuzla insanız. Onun için insan olmamız gereği engelli ile yaşamamız ve onlara her zaman kol kanat olmalıyız.                  

                Biz engelsiz insanlar engelli insanlarla empati kurarız. Ailemiz, çevremiz ve tüm engelsiz tüm insanlar anlattıklarımızdan engellerimizi yüzeysel olarak biliriz ve görsel olarak görürüz. Ama asla bedenimizde, ruhumuzda, yüreğimizde hissedemeyiz. Engellilerin engellileri daha iyi anlayabildikleri doğru olabilir. Ama bu engelsiz kişilerin engellileri anlayamayacağı anlamına gelmez. Eğer biz engelliler böyle bir varsayımda bulunursak, bu her bakımdan yanlış olur. Öncelikle, engellilerin toplumla bütünleşebilmesi için engelsiz bireylerin katkıları gerekir. Bu katkı sağlanamaz ise, bütünleşme tam olarak gerçekleşemez.        

             Engellilerin toplumla bütünleşmeleri önünde ulaşım, fiziksel çevre, eğitim gibi çeşitli engeller bulunmaktadır. Bu engellerin kaldırılmasını sağlayacak kanunlar %99’u engelsiz vekillerden oluşan bir meclis tarafından yapılmaktadır. Yine bu engellerin kaldırılmasına katkıda bulunacak olan kurum ya da kuruluşlar ise genellikle engelsiz bireylerin yönetimindedir. Bizim asıl onlara anlatabilmemiz gerekir engellilerimizi. Ancak daha baştan ‘bizi anlayamazlar’ diye düşünürsek, tüm kapıları kapamış oluruz.           

                   Bence; engellileri anlamak için engelli olmaya gerek yok, yalnızca anlamak istemek yeterlidir. Engelsiz engelliler dünyası kendisini ilgilendiren devasal sorunlara parmak basan medya ve siyasi organları istiyor. Acınma, acındırma, duygu sömürüsü yapan ve magazin haberleri yapan medya ve siyasi kuruluş istemiyor. Meclise daha fazla engelli engelsiz kardeşlerimizin girmesi, maddi ve manevi yoksulluklarının giderilmesi, toplu taşıma araçlarına daha rahat binip inilmesi sistemlerinin konulması, her zaman her yerde önceliğin onların olması, ve onlarla çok daha sıcak ilişkilerde bulunulması insani görevlerimizdir.             

                  Eşim, dostum, sevdiklerimden tek isteğim; onlara uzaktan bakılmaması, hayata bir adım yürüsünler insanlık adına destek olsunlar,yargısız, sualsiz yüreklerindeki engeli kaldırıp en azından sevgiyle bakmayı öğrensinler onlardan ürkmek te neyin nesi?

                 Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile top yekün seferberlik ilan etmeliyiz..  Bu bağlamda tüm engelsiz engelli kardeşlerimi candan kucaklarken iş gücünde engelsiz engelli kardeşlerimizi, evlatlarımızı istihdam eden mekân sahiplerini kutluyorum. Engelsiz engelli kardeşlerimizi istihdam eden iş adamlarının diğer iş adamlarına örnek olmasını diliyorum. Ve onlarla uyum içinde bulunan siz dostlarımı kucaklıyorum. Saygılarımla..

****Cuma gecemiz ve yarınki Cuma bayramımız kut ve mut olsun inşallah.**** HİJYEN, MASKE, ZORUNLU MESAFE KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM                 

            

Bu yazı toplam 136 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar