SRT Yayın Akışı - 19.10.2018

2023 DEĞİL 2019 DİKKATE ALINMALI 30 Kasım 2017 - 09:58, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

            Sosyal ve siyasal hadiseler günübirlik takip edilerek, değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Zamanında değerlendirilemeyen hadiselerin bir kere daha meydana gelmesi, uzun bir zamana ihtiyaç gösterir. Günümüz siyasetinin her dem değerlendirilmesi ve gecikmeden gereğine tevessül edilmesi, hedefe ulaşmada önemli bir merhaledir. Yani top her zaman ayağa gelmez, geldiği zamanda maharetle kaleye gönderilmesi ve böylece seyirciyi ayağa kaldırması gerekir.

 

            Bu husustaki gecikme hem maçın, hem de seyircinin heyecan kaybına neden olur. Sahaya çıkmakta tereddüt göstermek, başta maçın kaybına rıza göstermek olur. Zamanında oynanmayan ve bilahare oynanan maçta heyecan azalır, taraftarlar da dağılır.

 

            Siyasette maç gibidir. Zamanında sahaya inilirse, türeme siyasetçiler yer bulmakta zorlanır. Boşluk bulunduğunda, atağa geçen kazanır. Onun için siyasete soyunmayı göze alan herkes, zamanı uzatmadan aktif bir şekilde ve kendisine güven duyarak ‘Vira Bismillah’ demelidir. Nasıl olsa seyircimiz bulunur mantığı ile hareket edenler, sahadan hep mağlup olarak ayrılmışlardır. Bugün ülkemizde büyük bir siyasi boşluk vardır. Erken kalkan yol alacaktır. Bu boşluk başkaları tarafından doldurulduktan sonra, ‘bende varım’ demenin hiçbir faydası olmadığı gibi, bu hal peşi ardı gelenleri de ümitsizliğe sevk eder.

 

            Çünkü siyaset hem heyecan, hem de cesaret ister. Statik siyasetin başarıya ulaştığı görülmemiş, hep atakta bulunanlar tabanda makes bulmuştur. Bu husus tecrübe ile sabittir. Ülkemizde kurulan ve hemen mesafe kazanarak iktidar olanlar, zaman bekleyenler değil, zaman bugündür deyip, pehlivan gibi ortaya atılanlardır.          Onun için baş çekenler, kendisine umutla bağlananları sükûtu hayale düşürmeden, gücünü toplayıp ‘hodri meydan’ demeye mecburdur. Bugünden 2023 gününü dillendirmek, başarıdan şüphe etmek anlamına gelir. Çünkü o güne kadar köprünün altından çok sular akar, atı alan da Üsküdar’ı geçmiş olur.

 

            Türkiye’de yeni bir siyasi kadroya ihtiyaç vardır. Bu kadro hem milli olmalı, aynı zamanda da manevi olmalıdır. Geçmişi yaptığı hizmetleriyle bilinmeli, hizmetleri hayırlı olmalıdır. Diğer taraftan ‘ben de varım’ diyenlerin, hem genç, hem fiziği düzgün, hem de kültürel derinliği ve titri olmalıdır. Memleket meselelerine agâh olmalı, iman tazelemek için başka yerlere değil, sadece Rabbine iltica etmeli, fantezi açıklamalardan, bölücü söylemlerden uzak durmalıdır. Meseleleri analizde temkinli hareket etmeli, heyecanını küpe koyup, kapağını kapatmasını bilmelidir. Milletin derdi ile hemdert olmayı şeref bilmeli, tekebbürden de uzak durmalıdır.

 

            Bugün ufuklarımızda bir lider görünüyor, ancak bu lider zaman meselesini bir an evvel dikkate alarak, yola revan olmalıdır. Bu günlerde boşlukta bekleyen siyasiler emre amade, hakemin düdüğünü çalmasını beklemektedir. Bugün maça başlanmazsa, gelecekten emin olunamaz. Böyle bir hal, emek zayiine neden olur. O zaman da başkaları boşluğu doldurur.

 

            Siyasete sevdalı olanlar, bu neviden boşluklara düşmemeli, faydası olmayan, sözüm ona akıl hocalarının açıklamalarından etkilenmeden, kispetini giyerek Kırkpınar Başpehlivanı gibi peşrevini yapmalı, milleti bütünleştirerek, hareketlendirmelidir. Meydanlara meydan okuyanlar, mutlaka başarılı olur. Tedirgin davrananlardan başarı beklenemez. Siyasette umut olmak, zamanında ortaya çıkmakla sağlanır. Aksi hal, başarısızlıkla sonuçlanır ki, emeklere yazık olur. Onun için 2023 değil, şimdi hemen bayrak açılarak Anadolu hallaç pamuğu gibi atılmalı, 2019 hedefe alınmalıdır. Siyaset tecrübe işidir, yürek işidir, cesaret ister. Siyasetçi konuşurken, konuştuğu meselenin geçmişini bilerek konuşmalıdır. Aksi halde boşluğa düşmek mukadder olur. Meydana gelen tahribatın önü zor alınır. Bu hal, siyasilere de pahalıya mal olur.

  

            Ayet’’Selam doğru yola uyanlara olsun.(Taha/47)’’. Diyen Adalet eski bakanı ve Sakarya Milletvekili av. İsmail Müftüoğlu’nun bu yazını önemine binaen paylaşmak istedim Mevlid geceniz ve yarınki Cuma bayramınız kutlu olsun. Amin.Saygılarımla

Bu yazı toplam 398 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız