SRT Yayın Akışı - 26.03.2019

23 NİSAN’ I KUTLAYACAĞIZ 19 Nisan 2018 - 07:01, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Ulusal bayramlarımızdan birisi olan bir 23 Nisan pazartesi günü 23 nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bir daha bütün yurtta ve yurt dışı temsilciliklerimizde coşku ile kutlayarak idrak etmiş olacağız inşallah.

.

                  23 Nisan 1920’de Büyük millet meclisi açılmış ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği için de  23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş bulunan Mustafa Kemal Atatürk, 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve Çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

 

                  Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir

.

                  Bir çok ülke çocuklarının da katılarak 1979 yılından beri kutlanılan bu bayram dünya çocuklarının bir sevinç objesi olarak bir araya gelmesine vesile olmaktadır. Bu bağlamda da ülkemiz dünya çapında büyük değer görmekte ve her yıl ortalama elli ülkenin katılımıyla uluslar arası bir çocuk şenliği şeklinde devam etmektedir. Yabancı ülkelerden gelen çocuklar ülkemizde sevgi ile karşılanmakta ve çocuklarımızın  evlerinde misafir edilmektedirler..

                  

                  Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini cumhuriyet çocuklarına emanet eden Atatürk “Bu bayramla bütün çocukların arasında baharın uyandırdığı gibi sevgi ve kardeşlik duygusunun uyanacağını ve bunun bütün dünyaya yayılacağını,Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.” demiştir.

 

                23 Nisan Çocuk Bayramında ekilen sevgi, barış ve hoşgörü tohumlarının dünyamızda barış ve sevgi ormanı oluşturacağının bilinmesi gerekir.

                

                egemenlik ulusundur ilkesinin anlamı ” Bir milletin kendi kaderini kendisinin yönlendirebilme yeteneğine sahip olması; kendi refahını ve geleceğini sağlayacak yaşamsal önemi olan tüm konularda söz söyleme hakkına ve fırsatına sahip olmasıdır ” Türkiye’de bütün sorun bu ilkenin anlamını yaşama geçirirken çıkıyor ! İlke yalnızca vatan çıkarları düşünülerek yorumlanırsa  gerçekleştirilmesi ancak o zaman hem sorunsuz, hem de tüm ulus için yararlı olur. Fakat bu ilkeyi alıp da sahte değerli, sahte önderlere emanet ederek bizi doğru yola ulaştırmalarını beklersek, bir sürü kavram kargaşaları kafalar karıştırılır. Rehberi karga olan misali bütün ülke bu işin içinden çıkamaz hale getirilir.  

 

            ’’ Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.

               Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.

               Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur

               Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir’’.güzel sözleri ile yazımı tamamlıyorum. Tüm çocukların her günü bayram tadında olsun inşallah. Amiiin… Saygılarımla

Bu yazı toplam 482 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız