SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

30 AĞUSTOS31 Ağustos 2020 - 05:28, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Bir imparatorluğun enkazından çağdaş, uygar, laik bir ulus yaratan, Samsun’a çıktıktan elli gün sonra rütbesini, mevkiini ve yetkilerini bırakıp sine-i millete dönen, böylece gözü tokluğun ve yüce karakterin ne olduğunu kanıtlayan büyük asker, yüce komutan Mustafa Kemal Atatürk

   Dile kolay 22 gün, 22 gece. Savaş tarihinin en uzun ve kanlı meydan muharebesi! 40 yaşındaki büyük komutan Mustafa Kemal önderliğindeki Türk ordusunun yazdığı Büyük Taarruzun destansı hikâyesi yazılırken; yoklukla yoksullukla, kıtlıkla hastalıkla boğuşan bir halkın vatan sevdalısı vazife kuşağına ve varlığını ülkesine adayan bir liderin büyük zaferi.

26 Ağustos 1922’de başlamış, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başkumandanlığında zaferle sonuçlanmıştı.

   Bu büyük zafer sadece vatanın düşman işgalinden tamamen kurtulmasını sağlamakla kalmamış 1920’de Meclis’in açılmasıyla fiilen kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını da kanıtlamıştır. Önüne çağdaş uygarlığı aşma hedefini koymuştur.

   Atatürk, “Türk’ün hakiki kurtuluş güneşi 30 Ağustos sabahı ufuktan bütün şaşaasıyla doğacaktır”  hükmüne vararak 30 Ağustos’u, Tam Bağımsız Türkiye’nin doğuşu olarak müjdeler. O sabahın sadece Türkiye için değil emperyalist amaçlarını gerçekleştiremeyecek olanlar ve umudunu Türkiye’nin başarısına bağlayan mazlum milletler için; kısaca bütün dünya için kanlı bir yıkım olacağını şu sözleriyle ifade eder:

“Güneş mağribe [batıya, batmaya] yaklaştıkça, ateşli, kanlı ve ölümlü bir kıyametin kopmak üzere olduğu bütün ruhlarda hissolunuyordu. Bir an sonra cihanda büyük bir yıkım olacaktı. Ve beklediğimiz kurtuluş güneşinin doğabilmesi için bu yıkım lazımdı.”

   30 Ağustos gecesinin kanlı çarpışmasının sonucu sabah belli olmuş ve güneş Türk’ün zaferini müjdelemişti. Düşman ordusu dağılmış ve bir daha toparlanması imkansızdı. Artık düşmanın vatandan tamamen temizlenebilirdi.

    Mehmetçik’in cephede süngü süngüye çarpışarak kazandığı,  ulusal şahlanışın simgesi ve kurtuluşun müjdecisi olan bu savaşta, Yunan subaylarından birinin; “Bir başkomutanın cepheye bu kadar yakın yerde olması görülmüş şey değil” demişti.

     Başkomutanlık Meydan Muharebesi de denilen bu büyük zaferin her adımının, içimizdeki soruların cevabının tek adreste toplandığının kanıtı olduğunu asla unutmamalıyız.

     Yunanistan son günlerde  Ege ve Akdeniz’de  savaş çıkarmak için her türlü senaryo yazmaya devam ederken  98. yıldönümünde, 30 Ağustos Zafer Bayramı her zamankinden daha önem kazanmalı, daha coşkulu kutlanmalıydı.

   15 Temmuz Şehitleri Anma Günü, Ayasofya’nın açılışı, Kurban Bayramı  ve Malazgirt Zaferi şenliklerin de korona tehlikeli değildi de 30 Ağustos’ta yayılma olacak diye törenler iptal edildi.

Malazgirt'i kutluyorsak, İstanbul'un fethini kutluyorsak, 30 Ağustos'u da kutlamamız gerekir.              Çünkü Türkiye tarihinin üç büyük meydan muharebesi var. Bunlardan bir tanesi Malazgirt Meydan Muharebesi, Alparslan 1071. 1453 İstanbul'un fethi. Son meydan muharebesi Büyük Taarruz, yani Atatürk'ün 26 Ağustos'ta başlattığı Büyük Taarruz. Bunu kutlamadığımız sürece kutlanan bayramların ve özel günlerin bir değeri kalmaz.

Engellemesi hiçbir şey fark ettirmeyecek. Biz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sadece bayramlarda anmıyoruz. 23 Nisanlarda, 19 Mayıslarda, 30 Ağustoslarda değil hep içimizde. Hep özlemle anıyoruz. Yani engellemesi bizim için hiçbir şey fark etmeyecek.

Ama halktan öyle bir tepki geldi ki, millet “hakiki” zaferine öyle bir sahip çıktı ki,

30  Ağustos sanına yakışır şekilde kutlandı.

Ve şükredin bu vatanı kurtarmak uğruna,gözlerini kırpmadan canlarını veren kahraman insanlara...Onlar olmasaydı, bizler olamazdık...

Bu yazı toplam 701 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar