SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

4 ÖNEMLİ TARİH 4 ÖNEMLİ OLAY 4 Kasım 2019 - 07:43, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

İlki görkemli Cumhuriyetimizin ilanı! İkincisi 6 Ekim’de kutladığımız Atatürk’ün Kars’a gelişi! Üçüncüsü; içinde büyüyüp, içimde  acı ve  anılar büyüttüğüm Kars’ın Kurtuluşu! Ve dördüncüsü, ise Pazar günü  büyük lider  Mustafa  Kemal  Atatürk’ün aramızdan  ayrılışının 81’inci yılını özlemle anacağız.

Cumhuriyet Bayramı bu yıl eskisi gibi olmasa da  son yıllarda  kutladığımız  en coşkulu bayramdı.   Bu coşkuyu özlemişiz. Unutturulmaya çalışılsa da  millet unutmuyor. 7’den 70’e herkes  Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgilerini  bir kez daha gösterdiler.

 Yaşlı bir ninenin  reklam panosundaki   Atatürk resminin üzerindeki yağmur damlalarını silmesi, küçük çocukların  bayrağını öpmesi hepimizi çok duygulandırdı. Koşullar ne olursa olsun bundan sonra da ulusça aynı coşku, aynı heyecan, aynı gururla kutlamaya devam edeceğiz.

ATATÜRK , halkımızın gönlünde ve benliğinde sonsuza dek yaşayacaktır. Ulusal ve evrensel fikirleri,eserleri ve düşünceleri ile tarihi aydınlatmaya devam edecektir.

Şair Orhan Asena’nın” Atatürk Bir Çıkıştır” şiirinde dediği gibi.Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet Çınarı halkımızın ellerinde,omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır.

 

 KARS’IN KURTULUŞU

30  Ekim’de Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutladık. Kilometrelerce uzakta olsak bile o coşkuyu içimde hissettim.

 

Dünyada en büyük özlem memleket özlemidir. Bu özlem ve hasretlik, bir kor gibi yakar tutuşturur insanı.Memleket deyince, bir başka heyecana kapılır insan, bir başka bakar gözleri.Memleket deyince, hepimizin anlatmak isteyip de anlatamadıkları, beyaz kâğıda renkli kalemlerle yazmak isteyip de yazamadıklarıdır belki de…

Gözün gönlün hep ordadır gitmek istersin memleketine; nitekim gün gelir fırsat bulup gitsen de zaman kısıtlıdır doyamazsın.

Memleket özlemi, anaya duyulan hasret ve özlem gibidir. Memleketin havası, güneşi, sokakları,köyü hatırlandıkça insanın göz pınarları dolar.Memleket insanın sözüdür, özüdür, hasrettir, sevdadır, özlemdir, aşktır,

Bazıları için Kars, haritada bir il de olsa, benim  için memlekettir, doğup büyüdüğüm ata toprağıdır, gözümü  dünyaya açtığımız ana ocağımdır, çocukluğumdur, gençliğimdir, geçmişimdir, baba evimdir.

 

Doğasıyla, havasıyla, insanıyla “ben farklıyım” dedirten ,adı geçince tarafsız olamadığım  tek şeydir memleketim.

Doğduğum kenti, yaşadığımız köyü , yürüdüğüm sokakları, okuduğum okulları, arkadaşlarımı, dostlarımı  uzakta da olsak hatırladığımızda geçmiş gözümüzde  yeniden canlanır.

Tabii ki eski Kars’la yeni Kars arasında çok fark var. Ama bizim ona sevgimizin arasında hiçbir fark yok. Sınır konulmayan, sınır tanımayan tutkulardan birinin memleket sevgisi olduğunu bildiğim için ben  kendimi her ikisine de ait ve çok yakın hissediyor.

Sadece gözümü açtığımız yer değil KARS cumhuriyetin ilk tohumlarının atıldığı yer olarak da gurur duyduğum memleketimin   anılarında özel bir yeri  vardır.

ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK

Pazar günü  10 Kasım.

Aramızdan ayrılışının 81’inci yılında, eşi bulunmaz lider, büyük devlet adamı

Atatürk’ü minnet ve şükranla anıyoruz.

  Üzüntümüzün derinliğini bilerek O’nu anlamaya çalışmak, Ata’mızın da arzu

edeceği bir davranış olacaktır.

   Atatürk’ü anlamak, ülkemiz ve milletimiz için yaptıklarının temelinde yatan

düşünce ve prensipleri bulmak, O’nun fikir yapısını ve düşünce sistemini

öğrenmek, tüm bunları şekilci bir yaklaşımla değil, derinlemesine inceleyerek ve

yılın bir günü veya bir haftasına sığdırmaya çalışmadan, bir ömür boyu

ilkelerini kendimize şiar edinerek yapmak ve bu şekilde yapılmasını temin etmek,

sanırız hem önemli vazifemizdir, hem ülkemiz için çok büyük kazanç olacaktır...

  Atatürk’ü anlamak elbette ki, O’nun sözlerinden yola çıkarak olmalıdır

Türk ulusu olarak bu gerçekleri bilerek; onun ilkelerine, devrimlerine ve kurduğu cumhuriyete sahip çıkarak Atatürk'ümüzü yaşatabiliriz.

Yaşatmak, anlamak ve anlatmaktır...

"Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yaşatmak demek, eserlerini ve mirasını yaşatmak demektir" sözü bugün o kadar anlamlı ki...

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir" diyor Atatürk...

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." diyor Atatürk...

Atatürk'ü anlamak, bugünü doğru anlamaktır çünkü.

Bugünü doğru anlamak da yarını düzgün temeller üzerinde kurmanın ilk adımı değil midir?

Bu yazı toplam 782 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar