SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

8 ALTIN DEĞERİNDE NASİHAT6 Ağustos 2022 - 00:35, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Sizlere bu gün Rabbimizin izni ile mezhep imamlarından İmam-ı Şafi’nin altın değerinde 8 tane nasihatinden bahsedeceğim. Mezhep imamları bizler gibi değildir. Bizim gibi akşam yatıp sabaha kadar uyumazlar. Günlerini boş geçirmezler. Onların bütün işleri ilimle meşgul olmaktır. Amellerimizin düzgün olması, kurallarına uygun yapılması için mezheplere ihtiyacımız vardır. İlimsiz gelişi güzel amel yapılmaz. Yapılsa da kabul olmaz. İlimle amel bir arada olacak. Böyle olunca da bu ilmin adına ilmi-hal denir. İşte mezhep imamları bizlere ilmihal ilmini vermişlerdir. Her bir Müslümanın, mezhebinin imamına uyması şarttır. Mezheplerde ve o mezhebe mensup kişilerde üstün sevdası olamaz. Sen şu mezheptensin, ben bu mezheptenim gibi mezhep yarışması yapmak akılsızlıktır. Bu gibi haller mezhep çatışmasına yol açar. Bu gün çektiğimiz sıkıntıların başında ilimsizlik yatıyor. İlim olmayıncaya amellerimiz hiçbir şeye benzemiyor. Bu konunun iyice anlaşılması için Filistin’in Gazze şehrinde 150 yılında de doğan 204 yılında Kahire’de vefat eden Şafi mezhebinin imamı, İmamı Şafi’den bahsedeceğim. 54 sene yaşamış, 14 senesini çocukluğa çıkarın 40 sene ömrünün ilme vermiş. Bakınız imam ne diyor: yaşanmayan ilim, geçmeyen para gibidir. Hiçbir işe yaramaz. Sen geçmeyen para ile nasıl ki bir şey alamazsın yaşamayan ilimle de bir şey yapamazsın. İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, kendini bilmiyorsun bu ne biçim okumaktır. İlim bütün ibadetlerin, dünya işlerinin anahtarıdır.

Aziz dostlarım

İşte bu imam, yani İmam-ı Şafi ra. Sabah namazından sonra camiden çıkıp evine doğru düşünceli bir halle giderken onu gören biri yanına gelmiş. Demiş ki: Ey imam! Seni düşünceli görüyorum bir sıkıntın mı var? Hasta mısın? Derdin mi var? Diye sorunca imam şu sekiz tane düşündürücü sıkıntısından bahsetmiş. Hepimiz bu sekiz nasihatten ders alalım. Bizde aynı düşünce ile yaşayalım. İşte sekiz nasihat:

1-) Rabbim benden farzları istiyor. Sabah namazı ile başlayan yatsı namazı ile biten günlük beş vakit farz namazları. Eğer Rabbimizin benden istediği farzları yerine getirirsem onun kulu olduğum meydana çıkar. Bu isteğe uymazsam nefsimin ve şeytanın kulu olduğum anlaşılır. Düşüncem bundan dolayıdır.

2-) Peygamberim Hz. Muhammed sav. Ümmeti isem oda benden sünnetlerine uymamı istiyor. Nedir onun sünneti? Peygamberimizin sünneti onun kuran ahlakına uygun yaşantısıdır. Düşünüyorum ki acaba benim bugünüm kuran yaşantısına uyacak mı? Peygamberimin benden istediği onun sünnet ahlakını yaşarmayım? İşte düşüncem budur.

3-) Ailem benden helal LOKMA istiyor. Acaba ben aileme helal lokma mı yoksa haram lokma mı götüreceğim       .

Aziz dostlarım

Bizim ecdadımız, nine ve dedelerimiz helal lokmadan hiç vazgeçememişler. Benim ninem, senin ninen dedelerimizi işe gönderirken şöyle derlermiş: Bey hadi yolun açık olsun, rızkın bol ve bereketli olsun. Bu eve haram bir lokma getirme. Aç kalalım ama helal lokmadan başka bir rızık bu eve girmesin. Eğer haberimiz olmadan bu eve haram bir lokma getirirsen işte bu on parmağım, iki elim mahşerde yakandan yapışır. İşte düşüncem budur.

4-) imanım bana kendine uymamı istiyor. Allah’a ve peygamberine gerçekten inanıyorsan Allah cc. Ve Peygambere sav. yakınol. Onların dediği gibi tam bir Müslüman ol. İmanının nuruna leke düşürme. İşte düşüncem budur.

5-) Nefsim ve şeytan kendilerine uymamı istiyor. Acaba tuzaklarına düşer miyim? İşte düşüncem budur.

6-) Sağ omuzumda ki yazıcı melek benden sevap kazandıracak hayırlı ameller istiyor. Sen amelin güzelini yap bende her bir ameli on misli ile yazayım. Rabbimiz ne diyor: “bir kimse güzel bir amel yaparsa o on misli ile yazılır.” Mesela beş vakit namazı kıl elli vakit sevabını yazdır. İşte düşüncem budur.

7-) Yeni doğan her gün, bir gün daha yaşlandığımı haber veriyor. Hz. Ali ra. Diyor ki: “ey insan senden uzaklaşan günlerin arkasından gitme yetişemezsin. Sana yaklaşan ölüme hazırlık yap.” İşte düşüncem budur.

8-) Ölenler bana ölümümü haber veriyor. Ey kişi bende senin gibi dün hiç ölümü hatırlamazdım bu gün ise öldüm. Sen sen ol her an ölecekmiş gibi Müslümanca yaşa işte düşüncem budur.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 71 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar