SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

ADALETİMİZE İKİ ÖRNEK11 Ekim 2018 - 10:25, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bu günkü adalet sistemimize ve yargı hakimlerimize örnek olması bakımından tarihi bir iki  olaylardan bahsetmek istiyorum.

 

                Yıldırım Beyazıt Osmanlı padişahı iken, Bursa Osmanlı’nın baş şehri idi.

             Bursa kadısının bir kararı var. Bir hadiseye Beyazıt şahit imiş. Mahkemeye

şahitlik yapmak için gelmiş. Kadı’’ padişah dinlenemez’’ demiş. Ve davayı da bitirmiş.

 

             Yıldırım Beyazıt sormuş’’ Neden dinlenemezmişim’’ kadı ’’Eğer seni dinlersem sözüne uyup bir karar versem kadı padişahın tesirinde kaldı’’derler ve adalet töhmet altına girer. Seni dinlemez isem bu ne biçim padişahtır ‘’Kadısı bile adamın sözünü dinlemiyor’’ derler demiş.

 

               Ve Yargıtay genel kurulundanda  bir karar daha; Genel kurula başkanlık eden Bedri Kökez çalışkan çok zeki titiz bir hakimdi. Tam bir disiplin sahibi, vazife sırasında hatır-gönül dinlemez bildiğini yaparmış.

 

                Bir gün bir davanın hukuk genel kurulunda müzakeresi tamamlanarak oylar toplanmaya başlanmış kendi koltuğunun arkasında oturan sevdiği arkadaşı Cevat Serim beye sıra gelince ses kesilmiş .Cevat bey uyuyormuş.Oy toplayan başkatip Şevket bey ne yapacağını şaşırmış.

 

                 Başkan, Cevat bey Cevat bey diye gürlemiş. Cevat bey uyanmış tam bir şaşkınlık içinde başkan sert bir biçimde ‘’Tastikmi bozmamı’’ diye sormuş. Cevat bey ‘’Efendim rahatsızım gece uyuyamadım dalmışım, beni geçiniz oy kullanmamış olayım. Zira ‘’nisap fazlası ile var’’ demiş.Ama başkan ‘’Hasta olan buraya gelmez şayet gelirse dinlemek ve oyunu kullanmak zorundadır.Dedikten sonra raportöre davayı tekrar ettirip yeniden oylama yaptırmış..

 

               Tarihte yaşanan bu iki olayın yargılama mensuplarına örnek olması temennilerimle; unutulmaması gereken herkesin bir gün öleceği ve yaptıklarının hesabının mutlaka verileceğidir. Onun için yargılananların adalet adalet diye haykırmamaları için Allah c.c. bu hususta yetkili olanlara feraset, cesaret, ve basiret bağışlasın inşallah. Zira unutulmamalıdır ki ‘’ ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR. HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ ALLAH’(CC.)DIR. Ne mutlu adil olup adaletle hükmeden yargı mensuplarına. Saygıalarımla

 

 *******CUMA GECENİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMINIZ KUT VE MUT OLSUN.***

 

Bu yazı toplam 594 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur