SRT Yayın Akışı - 04.07.2020
Son Dakika

 

Adil Vasıl Merkezi12 Ekim 2019 - 05:12, Cumartesi


Murat Beyaz

Günümüzün çokça tartışılan, tüketimi teşvik eden, lüzumsuz tüketimi çılgınlık boyutuna getirttiği söylenen mekanlar AVM’(Alış Veriş Merkezi)lerdir.

Şikayet edilir, tartışılır durulur. Lakin kimse de geri kalmaz bu merkezlerle içli-dışlı olmaktan.

AVM’leri cazip kılan en genel sebep; yazın sıcağından, kışın yağış ve soğuğundan etkilenmeden çoluk-çocuk koşturmadan-bunalmadan alış-veriş yapmak için gayet elverişli mekanlar olmalarıdır. Bu toplum için yadsınamayacak, gayet makul bir cazibedir.

AVM’ler; kapitalizmin kalesidir. Doğru mudur? Doğrudur.

Ancak benim de bir önermem var. AVM’ler; minyatür-model-modern şehirlerdir. Doğru mudur? Bu da doğrudur. Şöyleki.

Benim gönlüm de ne kadar açık-havadar geleneksel çarşılardan yana olsa da, tercihimin bu merkezlerden yana olmasını “zaruri” kılan sebepler bulunmaktadır. En azından, başta <benim ve benim gibi(ortopedik engelli)ler için>.

Bu “zaruri” sebeplere değinecek olursak:

-“Engelli” bireyler için özellikle de ortopedik olanlar için, AVM’ler bulunmaz nimettir. Evet abartmıyorum, nimet. Çünkü; soğuk-sıcak, yağmur-çamur derdi olmaksızın alış-veriş-gezme-yeme-içme-eğlenme vb. fiilleri kimseye ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabildikleri nadir, belki de tek ortamlar AVM’lerdir.

-Bu mekanlarda, rampalar sorunsuz-işlevli ve ideal niteliktedir. Hele ki “şehir ve çarşı merkezlerindeki” gibi laf olsun diye yapılmış 45 derecelik hiç değildir.

-Asansörleri kullanışlıdır. Tekerlekli sandalye ve akülü “engelli” araçlarının rahatlıkla girebildiği genişliktedir. Şehir ve çarşı merkezleri, kamu binaları-özel işletmeler-kültür merkezleri vb. mekanlardaki gibi bozuk yahut dar(akülü araçların ancak yarısı girebilen genişlikte)değildir.

-“Engelli” bireyler alış-veriş yapmasa da mevcut her mağazaya engel/sizce girebilmektedir. Üstelik bir şey alma zorunluluğu hissettirilmediğinden rahatlıkla “öteberi" dahi karıştırabilmektedir. Şehir ve çarşı merkezlerinde her istediği mağazaya-dükkana giderek, hiçbir zorluk yaşamadan-kimseye ihtiyaç duymadan “engelli” bireylerin bunları yapması imkansızdır-olası değildir.

-Bu mekanların girişlerinde “engelli” bireyler için birden çok tekerlekli sandalye ve bir kısmında ilaveten joistikli akülü sandalyeler mevcuttur. Şehir ve çarşı merkezleri, birçok kamu kurumu-özel işletmeler ve kültür merkezlerinde bir tane dahi tekerlekli sandalye bulmak mucizedir-pek görülesi değildir.

Dile getirdiğim bu maddelerin tamamı tecrübe ile sabittir. Ve bu maddelerden ötürü(ki, detaylı mukayeselere girmedim üstelik) AVM’ler “engelli” bireyler için özgür yaşam alanlarıdır. Rampa ve asansör sorunu yaşamadığı. Yardıma ihtiyaç duymadığı. Özet itibarı ile sosyalleşme imkanı bulabildiği, mağaza-kafeterya-restoran-sinema-wc vb. hizmetlerden kolaylıkla ve in-san-ca yararlanabildiği…

Şimdi kalkıp da bütün bunlar para harcatmak için diyenler olabilir. İyi de, bütün bu kolaylıklara şehirlerde-çarşılarda erişmek bir “engelli” için ne kadar mümkün? Ve bir fert olarak her ortamda, sözü geçen imkanlar dahilinde sosyal yaşam ciheti ile istifade etmek en doğal vatandaşlık hakkı değil mi?

Benim gözlüklerimden görünen AVM motifi ki, her “engelli” için de böyledir; bas bas bağıran, “insanlar değil binalardır engelli olan” avazını dillendiren heykellerdir, dilsiz olan. 

Birer engelsiz Minyatür-Model-Modern Şehir maketleridir AVM’ler.

Son tahlilde AVM açılımını kendi fikrimce de izah edecek olursam;  Adil Vasıl Merkezleridir AVM’ler! (Vasıl: Ulaşan, varan)

Eşit şartlarda, eşit yaşama dileği ile.

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1380 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar