SRT Yayın Akışı - 21.09.2020
Son Dakika

AFETLER VE ALINACAK DERSLER12 Eylül 2020 - 04:47, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Yüce Rabbimiz yarattığı ve meydana getirdiği her işte binbir hikmet vardır. Şunu kesin olarak bilmeliyiz ki imanım var diyen herkesin bilmesi lazım ki Allah cc. kuluna ve diğer yarattıklarına zulmetmez, lakin onlar kendilerine zulmeder” Rabbimiz sonsuz rahmeti her zaman gazabından öndedir. Fakat insan isyanını artırır, azgın duruma gelir. Bir de tevbe ederek Rabbinden özür dilemezse; buyuruyor ki “Çekerim rahmetimi, gönderirim gazabımı” Demek ki musibetlerin, afetlerin meydana gelmesinin yegâne sebebi insanların azması, kötülüklerin artmasındandır. Mesela SEL afeti eskiden yağmurun yağsın diye yağmur duasına çıkardık, şimdi ise yağmur yağmasın diye dua eder duruma düştük. Çünkü her yağmur sonrası sel afeti felaketi meydana geliyor. Sebebi yine biz insanların azmasından oluyor. Yeryüzünde suyu emecek bir karış toprak bırakmadık. Nerede 1 metrekare toprak var, orayı betonla kapladık. Ormanlar yağmuru tutan birer eldir. Hırsızlar, arsızlar orman bırakmadı, dağlar kelleşti. Dere ağızlarına evler kurduk. Daha çok misal verebiliriz. Bütün bunlarda insanoğlunun eli var. Sen rahmet istemezsen afetin gelmesi muhakkaktır. Mesela DEPREM 6 gün önce sene-i devriyesini yaşadığımız 1999 depremi: Yıkılan binaların yüzde doksanında hile hırsızlık yapıldığı ortaya çıktı. Demir, çimento ve demir bağlantılarından çalınmış. Hepten insanoğlunun hainliği, zalimliği olduğu meydana çıktı.  Ne dedik: ne yapalım bu musibet Allahdan cc. geldi dedik. Allah’a iftira ettik.

Rabbimiz bu konuda buyuruyor ki: “Sana bir güzellik isabet ederse, dokunursa bil ki o ALLAH dandır. Eğer ki sana bir kötülük, musibet, afet dokunursa bil ki o senin nefsinin azgınlığındandır” (Sure-i Nisa ,ayet 79). Ne buyuruyor Rabbimiz: “ Kulum, ben insanı en güzel şekilde ve yaratılmışların en şereflisi olarak yarattım. Bu şekilde yarattığım kuluma zulüm yapmam.” Ama sen kendini bilmez, yaratılış gayen olan kulluğunu unutur, nefse, şeytana kötü insanlara kul olursan, kendi kuyunu kendin kazarsın, musibeti afeti davet edersin. Kendi kendinin ZALİMİ olursun. Mesela yangın afeti: Ciğerimiz yanıyor. Ben şahsen televizyonda yangın haberi duyar duymaz dayanamıyorum, bakamıyorum. Yangının çıkış nedenine bakıyorum, yine İNSAN ama zalim insan. Adam tarlasını büyütmek için dağın eteğine ateş bırakıyor, Tarla sürme masrafından kurtulmak için anız yakıyor. Daha sonra önleyemiyor, rüzgârın da etkisiyle bilmem ne kadar hektar orman, içindeki ağaç ve hayvanatla beraber kül oluyor. Gördünüz mü bir hain insan nelere sebep oluyor. Böyle zalim ruhlu insanların DÜNYASI da AHİRETİ de bitmiştir. Ondan sonra da hemen Rabbimize suç havale ediyoruz.

Allah cc. böyle yazmış, kaderin önüne geçilmez. Haddini bil haddini. Allah cc. kötü yazı yazmaz. Sen piknik yap, orada meşrubat şişelerini ormana at, o da yüksek sıcaklıkta yangına sebep olsun, kuru otları yaksın, ormana sıçrasın, o kadar orman kül olsun, sen bunu Allah’a cc. havale et, Allah böyle istedi, elden bir şey gelmez de. Hadi oradan zalim insan, sende Allah’a iman da kalmamış.

Aziz dostlarım,

İnsan ve kul olarak bütün tedbirleri alırız, zalimlik yapmayız, fakat musibet gelir mi gelir. Fakat onda bir imtihan vardır. Çünkü şer bildiğimizde hayır, hayır bildiğimizde şer olabilir. O zaman biz mesul olmayız ve bunda bir hayır vardır diye Rabbimize sığınırız. İşte bu konuda şimdi bir hadis i şerif söyleyelim: Peygamberimiz SAV “Batan bir diken bile olsa Müslümanın başına gelen her musibeti Allah cc. onun günahlarına KEFFARET kılar.” Demek ki musibet görünen şeyde bizim için bir hayır varmış. Düşündürücü bir sözle yazımızı bitirelim: “Allah cc. kuluna zulmetmez, kul işlerinde azmadıkça” Musibetsiz iyi günlerde buluşalım.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 1055 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar