SRT Yayın Akışı - 21.05.2019

AHH ADALET VAHH ADALET12 Nisan 2018 - 07:00, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Yargı adil olmalıdır. Adalete dayanmayan toplumlar helak olmuşlardır. Toplumları yaşatmak istiyorsak, birilerinin talepleri değil, adaletin gereği yapılmalıdır.

 

                   Bundan dolayı da, kanunlarda yer almayan suçlamalarla kişilere ceza vermemek veya hürriyetleri tahdit anlamına gelen tutuklamalara gidilmemesi, hukuk devletinde esastır. Ama maalesef baskılar sonucu, bu esastan ayrılarak, nice günahsız insan, bilhassa son günlerde, cezaevlerinde inlemektedir.

 

                   Günümüz yargılamalarında gördüğümüz kadarıyla, savunma noktasında bulunan avukatlara karşı hâkimlerin takındıkları usul dışı baskıcı tavırlar, adaletin tecellisine mani olmaktadır. Savunma hakkına riayet etmeyen her kim olursa olsun, yargının yozlaşmasına sebep olur.

 

                  Üstelik bu mahkemelerin usul dışı yargılama süreci ve verdikleri kararlar, yarın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin devreye girmesiyle, ülkemize tazminat olarak dönecek ve bundan ülkemiz ve bizler zarar göreceğiz. Bunu da hiç kimsenin, özellikle de hâkimlerin unutmaması gerekir.

 

                   Yargıya baskı söylentileri bile huzursuzluğa ve güvensizliğe neden olmaktadır. Oysa hâkime gösterilen saygı, ancak hâkim adaletle hareket ettiğinde yerinde olur. Kanunun amir hükümlerine değil de, başkalarının gözüne bakarak karar verenlerin saygınlığı elbette zedelenir.

 

                   Unutmamak gerekir ki, mahkemeler kadıya mülk değildir. Onun için adalet terazisi adilane tartmalı, kefeye başka ağırlık konmamalıdır. Türkiye’de bir zamanlar saygın yeri olan adaletin, yeniden yeni düzenlemelerle mutlaka layık olduğu yere taşınması gerekir. Aksi halde, adaletsizlikler ülkeye çöreklenir ve zulmün zirve yapmasına sebebiyet verir.

 

                  Onun için yargı, yürütmenin saraylarına hapsolunmamalıdır. Savunmasız adalet, avukatsız savunma olmaması ve adil yargılama olması için, adaletin bağımsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. Aylarca davası açılamayan sanıklar, adaletin geç işlemesi sebebiyle cezaevlerini lebaleb doldurmuş bulunmaktadır. Seri çalışmayan adalet, hürriyetlerin suiistimaline sebebiyet verir. Bu sebeple nice masumlar ve kimsesizlerin kurtuluşa ermeleri için, adaletin son derece aktif olması, hâkimlerinde adil davranma gayreti içinde olması gerekmektedir.

 

                   Ama ülkemizde görünen manzaralar, bir an için inanmasak bile, calibi dikkattir. Bir nevi, çamur at, tutmasa bile izi kalır mantığıyla, bu ülkede ihbar keyfiyeti tahrik edilmiştir. Buna bir de yetkililerin dâhil olması halinde, önü alınamayacak tehlikeli durumlarla karşı karşıya gelinir.

 

                    Oysa suçu işleyeni takip etmek, hiç kimsenin işi değil, adaletin işidir. Adaleti harekete geçirecek olan da, adli vicdandır. Birilerinin baskısı değildir. Bu hususa adli yargının çok dikkat etmesi gerekir. Bugünlerdeki yargılamalarla ilgili aleyhteki söylemlerden kurtulmak, ancak tumturaklı adaletle sağlanabilir. Yargılamada da birilerinin veya siyasilerin kararları, talepleri değil, adaletin hükmü geçerli olmalıdır. O zaman adaletin kestiği parmaktan şikâyet olunmaz.

 

                    Ancak bunca yoğunluk içinde bulunan mahkemelerin sonuca varmaları bir hayli zaman alacağından, bu hal de mağduriyetlerin artmasına sebebiyet vereceğinden dolayı siyasiler, sağa sola çekiştirmeden, kısmi aflarla bu yükü azaltabilirler kanaatindeyiz. Bu aynı zamanda toplumsal barışa da hizmet eder kanaatindeyiz diyen Adalet eski bakanımız ve Sakarya milletvekilimiz araştırmacı yazar avukat İsmail Müftüoğlu’ nun bu sözlerine katıldığım için sizlerle bu hafta bu makale ile buluşmak istedim sayın okurlarım. Saygılarımla

Bu yazı toplam 702 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur