SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

AKDENİZDE SAVAŞ ÇIKARMI? 10 Eylül 2020 - 06:16, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Akdeniz’de ne mi oluyor? Hasta Adam gözünü açtı, ayağa kalktı, yürümeye başladı, kendisini öldürmeye çalışanlardan çaldıklarını istiyor.Emperyalist Güçler ve köleleri -kendi halklarına ve dindaşlarına ihânet eden güruh-, panik halinde her yandan tıpkı 1. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi saldırmaya çalışıyor.1. Dünya Savaşı’nda Yunan Palikaryası’nı silahlandırıp, eğitip, Megola İdea ile aldatanlar, Şerif Hüseyin’i Büyük Arap Krallığı vaâdi ile ülkesine karşı isyan ettirenler, Çapulcu kabile şeyhlerine devlet kuranlar, şimdi de benzerlerini yapıyorlar.Yunan’ı silahlandırıyor,PKK ile ülkemizi tehdit ediyor, Adaları silahlandırıyorlar, BAE, S. Arabistan, Mısır gibi sömürge devletlerini bağrımıza soktukları İsrail ile blok hâlinde karşımıza çıkartıyorlar. 

 

              Biz ne yapıyoruz ya da yapmalıyız? Öncelikle Osmanlı Devletler Topluluğu oluşturmaya matuf, Osmanlı Vatandaşı coğrafyadaki halklara, yöneticilerinin durumuna bakmaksızın ulaşmalı ve Türkiye’ye müzâhir STK ve yapıları oluşturmalıyız. Bu bölgelerde, okullar, hastaneler vb. organizasyonlar kurmalıyız.Buralardan başarılı öğrencileri Türkiye’de okutmalıyız. Bölge halkları 100 yıl önceki vatandaşlarımız bizim devletlerine ve yöneticilerine bakmaksızın dostlarımızdır. Geleceğe dönük çalışmalı ve örgütlü hâle getirmeliyiz. 

  

              Yunanistan, Fransa ve Batı’nın Akdeniz ve Adalar Denizi’ndeki yaptıkları tüm eylemler hukuksuzdur. Türkiye bunu anlatmalıdır. Diplomasiye haksız ve en tepeden taleplerle başlayan hasım ülkelere karşı vasat ve nihâi taleplerle oturmak, pazarlık bilmezliğimizin göstergesidir. Unutulmamalıdır ki; Zâlimden hak talep etmek hakka zulümdür. Bu itibarla, Türkiye’de Akdeniz’de masaya, ilk kayıplar yaşadığı noktadan başlamalıdır. 

 

              1877–78 (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin yenilmesi üzerine Ayestefanos Barış Antlaşması (Yeşilköy) imzalandı. Antlaşma oldukça ağır hükümler içeriyordu. İngiltere’nin başını çektiği devletler Osmanlı ve Rus Devletleri’ne birer nota vererek söz konusu antlaşmanın yerine Berlin Antlaşması’nı imzalattılar. Şimdi, neden İngiltere, ABD, Fransa… Anlıyor musunuz? 

 

                Berlin Konferansı’nda Kıbrıs Adası’nın da yönetimi İngiltere’ye bırakıldı. İngiltere Rus tehdidi öne sürerek Osmanlı Devleti’ni bir askeri üs vermesi konusunda ikna etti. Böylece 1878 yılından itibaren Kıbrıs Adası İngiltere’ye kiralanmış oluyordu. Akabinde İngiliz İşgali, Rumların adaya yerleştirilerek nüfus yapısının bozulmasına kadar birçok Türk Milleti aleyhinde iş yapıldı. Adalar’da ise halkımızca mâlum, Yunan İşgâli’nin yasal dayanakları dahî yok. 

 

               Türkiye Kıbrıs, Akdeniz ve Adalar’la ilgili görüşmelere 1878 Berlin Konferansı öncesi’nden başlamalıdır. Böylece oldubittiye getirilen tüm haksızlıklar emperyalist dünyanın gözüne sokulacak, Osmanlı Milletler Topluluğu’nun her bir ferdinde kapanmış yaralar yeniden açılacak, ortak vicdânı canlandıracak ilk kıvılcım da çakılacaktır. 

 

               Değerli Milletim…Ecdâdımın sözü ile uyarmak borç oldu.“Bu mesel ile bulur cümle düvel fevz-ü felâh;Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh.” “Bütün devletler kurtuluşu bu feyizli cümleyle bulur; Bilin ki, kurtuluş, direniş, diriliş, yeniden yapılanma süreçlerimiz aynen devâm ediyor. Ve Merhum milli şairimiz Mehmet AkifErsoy’ un. SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR. SEN SAHİP OLURSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR ve ALLAH CC BU MİLLETE BİR İSTİKLÂL MARŞI DAHA YAZDIRMASIN  sözleri ile  son veriyorum. Saygılarımla. 

 

****DURUM VAHİM ADAM SENDECİLİĞİ BIRAKARAK MASKE, HİJYEN VE ZORUNLU MESAFE ŞARTLARINA MECBUREN UYALIM. UYMAYANLARIDA UYARALIM.BİR ANIN HATASI BİR ÖMRÜN DERDİ OLUR UNUTMAYALIM*** 

**CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN** 

Bu yazı toplam 1067 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar