SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

AL BUDA SENİN OLSUN!28 Eylül 2019 - 04:31, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Doğru yoldan giden kaplumbağa, eğri yoldan giden yarış atını geçer. Her eylemde olduğu gibi sabır, sebat, devamlılık, istikrar, azim, coşku, bizim hedef ve amaç yolumuzda ilerlememizi sağlayan önemli araçlardır. Hepimizin gayeleri var hayatta, ama ufak ama büyük. Fakat gayelerimize ulaşırken, kendimizi bu dünya bizim üzerimize tapuluymuş ta ev sahibiymiş gibi görüp, diğer insanları kiralık ev arayan taraf rolüne bürüyoruz.

Birbirimizin ayağına basmadan ilerlemek mümkün değil mi? Güçlünün yanında olarak güçlü olacağını sanan bir insanlık türedi. Gücü, ilimden alırdık oysa , bilimden alırdık, kurandan alırdık … Sizi bilmem ama benim düşüncem, şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa, doğru yolda sekerek yürümeyi tercih ederim.

Birbirimizi algı ile kötüleştirmeden, zan ve fenalık ile aşağılamadan ilerlemek mümkün değil mi?

Gayemize ulaşmak, başkasının varlığını yok saymaktan geçiyorsa, insanlık statüsünü kazanamadan ilerlemenin bir anlamı var mı sizce?

Yanlış yoldaki çıkışlar aslında o kişi için bir iniştir. İnsan önce onurunu, duruşunu, kişiliğini her daim korumalı. İnsan biriktirmek önemli iken, iyi ve doğruyu yaşamak varken, söz konusu çıkar olduğunda neden birbirimizi eziyoruz?

Kişisel çıkarların, kişisel nefret ve iletişimsizliğin, toplumsal sorun haline dönüştürülmesine müsaade ederken, yarın öbür gün hiç ama hiç istemediğimiz şeylerin yaşandığı o dönemlere geri döndüğümüzde, bırakın tartışmayı, tartışmaya sebep ‘çıkarımız’ dahi kalmayacak. Ve bunun sebebi, ben, sen, o, biz, sizler…

Bölüşülemeyen bir şey var, biz sizce bu kafa ile nereye varırız? Yolunuzun ilerisini göremiyorsanız dönemece girmişsinizdir diyor M.Reed. Girdik dönemece.

Saadettin Ökten’in sevdiğim bir yazısı vardı. Diyordu ki; Kapitalizm, ‘’Bu benim, o da benim olsun. ‘’ diyor. Ötekine bakıyor, ‘’Bu da benim olsun ‘’ diyor. ‘’O ne yapsın?’’ , ‘’BANANE! NE YAPARSA YAPSIN.’’

HEPSİ SENİN OLSUN, AL BUDA SENİN OLSUN…

Onca ölümlerden, savaşlardan, kayıplardan… ibret alamıyorsak, toprak üstünde sonsuz kalmaya inanmışız, toprak altını inkar ediyoruz demektir. İstediğimiz kadar inanalım bu kendi yalanımıza, ev sahibiyiz sanalım, her şey bizim sanalım, başkasına yer yok sanalım bu dünyada.  Hz. Mevlana ne diyor,  topraktan geldik, toprağa gideceğiz, mühim olan çamurlaşmamak.

Ve…

 Mikroskop, insana insan canlısının önemini gösterdi. Evet, vücudumuzun ne kadar engin bir evren olduğunu gördük onunla. Bu sebeple her birimizin özel olduğunu unutmadan, İnsan, insana kul sıfatıyla saygı göstermeliyken, sanıyor musunuz insana zulümler yalnız savaş, kılıç ile oluyor. İnsan, insana eylemleri, fikir -düşünce, zan, fenalık ile de zulüm yapar. Allah bizleri yanıltmasın kul hakkından uzak tutsun.

Sonra biz insanlar teleskobu bulduk. Teleskopla, tüm evren içerisinde bir toz zerresinden bile ufak ve önemsiz olduğumuzu gördük.

Gördük mü?

Yani bu dünya senin değil, benim değil… Hepimizin.

Bu yazı toplam 811 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar