SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

ALGI 5 Ağustos 2022 - 19:33, Cuma


Semiha Özgür SEZER

Algı operasyonu ile yaşar olduk . Nasıl içimizde, her alanımızda çetrefilli bir mücadele verdiriyor bize.  Yoruyor ve yorgunluğun sonucunda insanı pasifize olmaya sürüklüyor. Amaçta bu değil mi? Ayak altında  dolaşma! İstediğime erişeceğim! Benim ! O benim ! Dünya benim! Her şeye ben hükmetmeliyim! hükmedemediğime algı füzelerini fırlatın!

Bir reklam pazarlama uzmanının  şunu  anlattığını anımsadım . Yalan söylemenin nasıl iyi bir silah olduğunu anlatıyordu. İyi derken silah varsa sonucunu tahmin edersiniz.  Sonra bu uzmandan dinlediğim yalan teorisini araştırdım literatürde. Karşıma Propoganda Dehası Joseph Goebbels “Büyük Yalan” Ustası’nın makalesi çıktı.

“Yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve bu yalanı sürekli tekrar ederseniz, insanlar sonunda buna inanmaya başlayacaktır. “ diyor.

Büyük Yalan Teorisi Goebbels’in prensibi olarak bilinir; eğer bir yanlış bir çok kez tekrarlanırsa, insanlar yanlışı doğru olarak kabul edeceklerdir. Joseph Goebbels, “En parlak propagandacı tekniğin (kendini birkaç noktaya odaklama ve defalarca tekrar etme); bir temel ilke sürekli akılda tutulmadıkça hiçbir başarıya imza atılamayacağına” inanmıştı.

Eğer sonsuza dek yanlış olan bir şeyi tekrar tekrar söylersek, örneğin; güneş güneyden doğar dersek ve insanların bir çoğunun bunun doğru olacağını düşünecekleri bir zaman olacaktır. Başka bir deyişle, büyük bir yalan (Almanca: Große Lüge) propaganda tekniğidir.

Şimdi büyük yalan teorisinin insanlara nasıl etki ettiğini cevaplamak için: Aparup Pakhira; bilinçaltında yaptığımız şeyin doğanın kanunlarına tabi olduğunu açıklıyor. İnsan, bilgi toplayarak, doğayı kabul veya reddetmektedir. Günlük uygulamada kabul edilen ve inhibe edilen şey doğa yasası haline gelir. “Halkın doğasında var olan, kendi alanlarında ünlü olan insanlara sürekli olarak mecburiyet duymalarıdır. Bu insanlar yanlış bir şeyler söylediğinde, insanlar akıllarını kullansın ya da kullanmasın ilk seferde doğru ile yanlışı ayırt edebilirler. Ancak bilinçsizce yanlışı kabul ederler. Zihin uygulaması alt bilincin üstesinden gelene kadar, insanlar yanlışa inanmazlar. Ancak birçok kez aynı şeyi dinlemek, insanların zihnini bulandıracak ve “doğa kanunları” kendi rotasını çizerek yanlış olduğuna inanmaya başlayacakları bir etki yaratacaktır”. Bir kişi aklını ne kadar süreyle kullanabilirse ve kişiliğine bağlı olarak yanlışları kabul etmeyecektir. Yine döndük dolaştık karakter ve kişiliğe döndü iş. Tabii ki daha fazla cehalet az kişiliğe yol açacaktır demektir. Kişiliksizlerin algısından bıktık diye cümlemizi bağlayalım …

Bu yazı toplam 67 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar