SRT Yayın Akışı - 17.01.2021
Son Dakika

ALİ İHSAN YAVUZ NE DÜŞÜNÜYOR? 29 Haziran 2020 - 04:52, Pazartesi


Taner İltaş

Son yazımda AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un, katıldığı bir canlı yayında Sakarya’nın sorunları ile ilgili söyledikleri üzerine bazı yorumlarda bulunmuştum.

Yavuz’un şehrin en başta halledilmesi gereken ilk 3 sorunu arasına ‘kentsel dönüşümü’ koymamasını eleştirmiştim.

Yazımın ardından Yavuz aradı ve kentsel dönüşümle ilgili düşüncelerini anlattı. Hatta o gün kendisinin söylediklerini, haber değeri taşıdığı için gazetemizde de yayımladım.

Yavuz özetle şunu diyor: Kentsel dönüşümü çok önemsiyoruz. Dönüşüm konusunda adım atacak, proje üretecek olan her belediye başkanına sonuna kadar destek veririm. Bunu daha önce de söyledim. Bütün enerjimle bu işin yanında olurum.

Kentsel dönüşüm ile ilgili geliştirilen projeleri de ilgili bakana kadar bizzat ulaştırır, sürecin de takipçisi olurum. Dönüşüm çok zor bir meseledir. Ancak hepimizin en fazla üzerine eğilmesi gereken, şehrimiz için gerekli olan bir konudur.

Yavuz ile kayıt dışı olarak başka şeyler de konuştuk. Onları burada aktarmam doğru olmaz. Kendisine hak verdiğim bazı konular da yok değil.

Ancak biz işin en önemli kısmına gelelim. Yani kentsel dönüşüme.

Açıkçası Yavuz’un kentsel dönüşümle ilgili söylediklerinden memnuniyet duydum. Çünkü bana göre kentsel dönüşüm bu şehrin en baba sorunu.

Daha önce de defalarca kez söyledim, yazdım, haber yaptım. Binlerce insanın hayatını direkt etkileyecek olan bu konu öyle hasıraltı edilip, geçiştirilecek bir şey değil.

Çünkü Sakarya deprem şehri. Bilimsel veriler öyle gösteriyor ki şehir yeni bir depreme her geçen gün yaklaşıyor.

Ancak biz kentsel dönüşüm konusunda bir arpa boyu yol alamadık. O nedenle şehrin en önemli milletvekilinin, aynı zamanda icra partisinin genel başkan yardımcısı olan bir ismin bu işe önem vermesinden memnuniyet duydum.

Yavuz’un söylediklerinden anladığım kadarıyla, top belediye başkanlarında. Yani belediye başkanları proje geliştirir, bu meseleyi öncelik sıralarında en üst tepeye koyarlarsa, Ali İhsan Yavuz’dan gerekli desteği fazlasıyla göreceklerdir.

Çünkü Yavuz açık açık söylüyor: Bütün enerjimle bu işin yanında olurum.

Kentsel dönüşümle ilgili bir sözüm de belediye başkanlarına olacak: Belediyecilik sadece asfaltla, peyzajla olmuyor maalesef.

Şehrimizin en önemli meselesi olan kentsel dönüşüm, birliktelik ve uzun mesai isteyen bir süreç.

Eğer bu şehre katkı vermek istiyorsanız, çok geç olmadan kentsel dönüşüm için adım atın ki yarın başımızı dizlerimize vurmayalım.

-------------------- 

İYİ PARTİ’NİN YÜKSELİŞİ

İYİ Parti, siyaset dünyasına çok hızlı bir giriş yaptı. Daha ilk seçimde meclise girmeyi başardı. Sakarya’dan da bir milletvekili çıkardı.

İktidar partisinin, ekonominin kötü gitmesi dolayısıyla aldığı yaralar ve parti içindeki bazı çekişmeler dolayısıyla belli oranda kan kaybetmesi, bana göre İYİ Parti’ye olan eğilimi daha da artırdı.

MHP’nin AKP ile ittifakından rahatsız olan bazı milliyetçiler de İYİ Parti saflarına doğru kaymaya başladı.

Sözün özü, İYİ Parti bugün, dünden daha güçlü. Tabi siyaset sahnesinde akşamdan sabaha çok şeyler değişebilir.

Önemli olan İYİ Parti’nin bu yükselişini sürdürüp, sürdüremeyeceği.

Buradan İYİ Parti’nin Sakarya performansına değinmek istiyorum. Her şeyden önce çok başarılı bir il başkanlarına sahipler.

Selçuk Kılıçaslan sosyal medyayı iyi kullanan, halkın nabzını, gündemi çok iyi takip ve tahlil eden bir isim.

Sakarya’da İYİ Parti’nin gücü artıyorsa bana göre en büyük pay onundur.

Ancak İYİ Parti Sakarya’da bana göre en büyük eksik meclis performansı. İYİ Partililer bilmeliler ki belediye meclisleri şehrin ya da bir ilçenin kaderinin çizildiği yerlerdir.

Belediye meclislerinde çatır çatır muhalefet yapacaksınız, sesinizi öyle bir duyuracaksınız ki halkın gözünde daha da büyüyeceksiniz.

Bu ‘meclislerde kavga edin, iyi ya da kötü her şeye muhalefet olun’ demek değildir. Söylediğim bambaşka bir şey.

Belediye meclisinde muhalefet olan bir parti, şehrin eksik ve sorunlarının üzerine daha gür bir sesle gitmeli.

Ben İYİ Parti’de şimdilik bunu göremiyorum. Bence meclis üyeleri bu konuda bir özeleştiri yapmalılar.

Bu yazı toplam 1689 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar