SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

ALIM GÜCÜ DÜŞERSE! 25 Aralık 2021 - 00:29, Cumartesi


Taner İltaş

Merakla beklenen asgari ücret zammı geçtiğimiz hafta açıklandı. Kimilerine göre beklenen oldu kimilerine göre beklentinin üzerinde zam yapıldı.

Neresinden bakarsanız bakın, yüzde 50 oranında zam tabi ki de iyi bir zamdır. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz, bunun farklı değerlendirilmesine neden oluyor.

Asgari ücret zammı açıklandığında ilk iş olarak Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman’ı aradım ve kendisinin görüşlerini aldım.

Malum, Türk-İş bu sene de süreçte aktif bir rol oynadı. Özellikle Genel Başkan Ergün Atalay, 4 bin liranın altında bir zammı kabul etmeyeceklerini belirterek, çizgiyi buradan çekti.

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, asgari ücret zammı ile ilgili en doğru tespiti yapan isim oldu bana göre.

Kendisi, asgari ücrete yapılan zammın küçümsenmemesi gerektiğini belirterek yüzde 50 oranındaki zammın iyi olduğunu belirtti.

Ancak bunu söyleyen Yaman, çok önemli bir noktaya da dikkat çekti. Yaman, alım gücü korunmazsa 4 bin 250 liranın hiçbir anlam taşımayacağını söyledi.

İşte zaten kilit nokta da bu.

Vatandaşın cebindeki para isterse 10 bin lira olsun. Eğer o 10 bin liranın alım gücü yerlerdeyse ne zammın bir önemi olur ne da paranın çok olmasının.

Yakın zamana kadar herkesin bildiği gibi dolar, euro havalarda uçuyordu. Bir ara dolar 18 lirayı, euro da 20 lirayı da görmüştü.

Ancak son ekonomik tedbirlerle dolar ve euroda büyük düşüş yaşandı. 5-6 lira bandında yaşanan düşüş büyük memnuniyet uyandırdı. 

Geçtiğimiz ay 8 lira olan dolar, bu ay 12 lira oldu. Bu tarafından bakarsanız ‘bunun neyine sevinilir ki’ diye düşünebilirsiniz.

Ancak o dolar bir ara öyle bir yükselmişti ki neredeyse 20 lira kapısını açmak üzereydi. İşte bu noktadan dönülünce ve 12 liraya kadar düşüş olunca insanda ister istemez bir memnuniyet oluyor.

Ama öyle düğün-bayram yapacak bir durumda değiliz. Ekonomik kriz ciddi bir şekilde devam ediyor.

Döviz arttığında etiket değiştirmeye yetişemeyen marketler, aynı şeyi döviz düştüğünde neden uygulamıyor?

Döviz arttığında iğneden ipliğe her şeye gelen zamlar şimdi geri çekilecek mi? İşte herkes bunu merak ediyor.

Haklı olarak vatandaşlar fiyatların makul seviyelere inmesini bekliyor. Bununla ilgili devlet ciddi şekilde denetimlerini sürdürüyor.

Maalesef ülkemizde açıkgöz çok.

Hükümeti ekonomi politikası ve yaşanan kriz nedeniyle eleştiriyoruz.

Ben de sert eleştirilerde bulundum. Bu ülkede yaşayan bir birey olarak, ekonominin daha iyi olmasını istiyorum.

Tamam ama hükümeti eleştirirken, stokçuluk yapan açgözlüleri de unutmamak gerekiyor. İnsanlar dardayken, hala 3-5 kuruş menfaat sağlamak için türlü yollara başvuranlara ne demeli acaba!

Devletin bununla mücadelesi gerçekten ciddi bir şekilde devam ediyor. Bu konuda ortaya konulan çabaları da takdir etmek gerekiyor.

Sonuçta döviz uçarken fiyatları uçuranlarla, döviz düşerken fiyatları düşürmeyenler aynı kişiler.

Ancak eğer ekonomi iyiye doğru giderse, bunun market, Pazar fiyatlarına yansımasının çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.

Yani açıkgözlerin ve stokçuların istediklerini elde edemeyeceklerine inanıyorum.  

Bu yazı toplam 226 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar