SRT Yayın Akışı - 20.01.2020
Son Dakika

ALIŞTIK MI NE?16 Eylül 2019 - 06:39, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Hiçbir konuda sorumluluk üstlenmeyen, yapılan ve yaptıkları hiçbir hatayı kabullenmeyen, her şeyi en iyi yaptığına inanan, doğru olan her şey sadece onlardan sorulan ve her sorunu üstünkörü geçiştirmeye çalışıp bunda da bayağı başarılı olan bir anlayışla yönetilince sanki bu düzene alışıyor muyuz ne?

   Elektrik, doğalgaz, ulaşım, çarşı pazar, benzin mazot, su, zam üstüne zam yerken, dar gelirliyi yerden yere vurup yine çılgınca alkışlanmak nasıl bir duyguysa artık?

   Uyuşturucu kullanma yaşının 9’a düştüğü, paramızın istihdam yaratmak yerine, inşaata betona yatırılıp tarımdan esirgendiği, dünyada tarım ürünleri kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken simdi geldiğimiz noktayı görünce güçlü bir ülkeyiz sözlerine benimde inanansım geliyor.

  Her gün bir  kadın   kocası, yada sevilisi tarafından öldürülüyor. Geçen hafta ilimiz bir kadın daha kocası tarafından öldürüldü. İlimizdeki bir tek  kişiden bir tek  tepki gelmedi. Birkaç gazetede  haber yapılmaktan başkan öteye gitmedi. Oda diğerleri gibi unutulup gidecek.

   Sanki bu cinayetlere de alıştık mı ne?

Sırada erkek şiddetinin kadınlar üzerinde tarifi zor, tanımlanması daha zor, inkâr ve sahtelikleri ve bunun yarattığı ağır yük, ödettiği ve ödeteceği faturaların sorumlusu kim?

   Şiddetin açık seçik olanı var, gizli kalanı var, göze sokarak açıkça hissettireni var, aile boyu tehdit edeni var, aba altından sopa göstereni var.

     Ekonomik kriz yuvaları dağıtıp boşanmaları artırıyor evet!

Kapıyı geç açtın, eve geç geldin, yemeğin tuzu eksik, bu çocuk çok ağlıyor” gibi gerekçeler şiddet nedeni oldu artık.

 Bunlara kim dur diyecek

Baskılar arttıkça mücadele eden, sessiz kalmayan, sesini çıkaran, büyük resmin görünmesini sağlayan, kazanımlarına sahip çıkan hemcinslerimi, kendine bir alan yaratan, eş olmadan da yaşamını sürdüren, sayıları az da olsa sesleri yüksek olan hemcinslerimi de çok takdir ettiğimi belirtmeliyim.

  Bu olayları sırandan mış gibi gösterenleri de kınıyorum!

 

 

 

--------------------

 

   

Eskiden okul özlenirdi

 Geçen hafta okullar ders başı yaptı. Öğrenciler okulunu yolunu tutarken ancak yap- boz tahtasına dönen eğitim sistemimizde bu senede öğrencilerin ve velileri nelerin beklediğini bilemiyoruz.

 Hatırlar mısınız  tatillerde okul özlenirdi. Özlerdik, yaz tatilinden sonra okula gitmenin sevincini duyardık.

Şimdilerde öylemi?

Okul nasıl itici hale geldi ki; çocuklar yaz tatili hiç bitmesin okul başlamasın diyor. Bunu yorum olarak yazmıyorum ;bir çok çocuğun ağzından birebir duydum.

Çocuk  sırtına yüklenen ağırlığın çok farkında. Taşıyor mu? Belki evet, Ama yoruluyor. Çok yoruluyor eğitim sisteminden.

Finlandiya eğitim sistemi dünyanın en iyi sistemi bilirsiniz. Ödevin olmadığı, eğitimin çok farklı ve relaks  verildiği, hatta eğitim gün sayısının en az olduğu bir ülke.

Çocuklar ağaca tırmanıyor; ödev yerine. Olsun yaşayarak öğreniyor, Görüyor sorguluyor….diyor bir okulun müdürü.

Çok yüklenilen çocuklarımız Einstein olamıyor bir türlü. Onca eğitime rağmen.

Ülkemizde eğitim sistemi ciddi anlamda bozuk. Akademisyenlerimize çok çok iş düşüyor.

Yaşayarak öğrenemeyen çocuğa ,duyarak eğitim vermeye çalışıyoruz.

Çok acı ,gerçekten çok acı..

Hayatta her şey bir birinin halkası.Zincirleme bir yaşantı işleyişi var.Vicdan eksikliği,işlenen katliam,suçlar,tembellik,üretememe,düşünememe…aklınıza gelen tüm toplumu sekteye uğratan ne varsa, altında  eğitimin önemli bir rolü var.Toplum insanlardan oluşur.İnsanın kalitesi toplumun verimidir. En iyi uzun vadeli yatırımın para yada maddiyatla hiçbir alakası yoktur.Ebeveynler,özellikle de anneler yapmakta oldukları bağlılık sağlayan ve duyarlı ebeveynliği bir yatırım;duygusal yatırım olarak tanımlıyorlar.

Çocuklarınıza duygusal bir yatırım yapmanın en iyi yanı, kazancın size geri dönmesi için yirmi yıl beklemek zorunda olmamanızdır. Kısa vadede dahi, birlikte olmaktan büyük zevk aldığınız anlayışlı çocuklara sahip olursunuz. İlerleyen zamanlar da ,bir yetişkin olarak sağlıklı bağlar kurabilme kapasitesine sahip ve yaşamlarında başarılı olan çocuklarla ödüllendirilirsiniz. Kazancınız bu olur ve hiçbir şeye değişilmez.

Duygusal yatırımı şimdi yapın, böylece çocuklarınız bebekken yaşayamadıkları bakım ve ilgiyi, ileri ki yaşlarında yaşayamaya çalışmakla vakit kaybetmezler.

Çocuklarınız diğer insanlara yakın olmanın rahatlığını yaşayan birer yetişkin olacaklardır. Böylece iletişim kurabilme becerisini kazanacak ve iyi bir arkadaş, iyi bir eş, iyi bir ebeveyn ve iyi bir vatandaş olacaklardır.

Gelecek için daha güzel bir yatırım yapılabilir mi?

Bu yazı toplam 770 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar