SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

Allah cc Ali'den razı olsun. Aziz dostlarım,18 Haziran 2021 - 00:24, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Dört halifeden sonuncusu olan Hz Ali ra, Peygamberimizin sav yeğeni, Ebu talib'in oğlu Peygamberimizin sav damadı, Fatma validemizin eşidir. Çocuklardan Müslüman olan ilk Müslümandır. 9 yaşında Müslüman olmuştur, Müslüman oluşu şöyle olmuştur. Bir gün Peygamberimize geldi. O sırada Peygamberimiz namaz kılıyordu namaz bitince, yaptığın bu hareketin anlamı nedir diye Peygamberimize sordu. Peygamberimiz SAV bu rabbimizin Müslüman olan erkek ve kadınlarına günde 5 defa yapın diye emrettiği cennetin anahtarı imanın işareti ispatı olan namaz ibadetidir, diye cevap verdi. Hz Ali bu benim çok hoşuma gitti ben de kılacağım fakat babama sormam lazım deyip, odadan çıkacağı an hemen geri döndü ve şu meşhur ibretlik cevabı verdi. Babama sormaktan vazgeçtim. Rabbim beni yaratırken babama sormadı ki, ben ona kullukta neden babama sorayım dedi

9 yaşında Müslüman oldu. Onun içindir ki hz Ali efendimizin 1 adı da kerremallahu veche yani Allah cc yüzüne ikram etti demektir.

Hz Ali ra hiç yüzünü putlara dönmeden rabbine döndüğü için böyle dendi. Peygamber efendimiz SAV ben ilmin şehriyim, Ali de o şehrin kapısıdır yani, Ali ilmin kapısıdır buyurdular. Bir savaşta kafiri yere yatırdı, kılıcını tam boynuna vuracaktı, kafir yüzüne tükürdü. Ali ra kılıcı vurmaktan vazgeçip düşmanını ayağa kaldırdı, düşmanı buna şaşırdı dedi ki, neden beni kesmedin. Hz Ali ra cevaben dedi ki, çünkü ben seni Allah cc için dini İslam için kesecektim. Fakat ne zaman ki sen bana tükürdün ben çok kızdım kızdığım için nefsime uyarak seni kesecektim bu da Allah'ın c.c. rızasına uygun değildi. Onun için seni öldürmedim. Bu söz karşısında şaşırıp kalan düşman, ben bu güzel dine girmek istiyorum dedi. Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Buraya kadar anladık ki nefsimize uyarak hiçbir hareket yapmayacağız. Nefis insanın en büyük düşmanıdır. Ona uymayalım . İmanımızın sesine kulak verelim. İlim hazinesinin kapısında köle olalım, zira en büyük bela ve musibetler cehaletin eseridir.

Aziz kardeşlerim

Şimdi Peygamberimizin sav Hz Ali'ye yaptığı vasiyetleri kulak verelim. Lakin bu vasiyetlere Hz Ali nasıl aşkla ve inançla bağlı kalıp yerine getirdiyse, bizlere de aynı görev düşüyor. O zaman hazreti Ali gibi cennetle müşerref oluruz vasiyetler şunlardır.

Ya Ali müminin 3 alameti vardır bunlardan ayrılma ki mümin olasın.

Namaz kılmak oruç tutmak sadaka vermek. Ya Ali, zalimin 3 alameti vardır. Bunlardan uzak dur. Zayıfları ezer başkasına ait olanı zorla alır. Haram helal demeden ne bulursa yer içer ve giyer.

Ya Ali münafığın 3 alameti vardır. Bunlardan uzak dur. Yalan söyleme, sözünde dur emanete hıyanetlik etme.

Ya Ali akılsız insanların üç alameti var. Dünyaya değer vermez sıkıntı ve eziyet çeker. Bela ve musibetlere sabreder.

Ya Ali akılsız insanın 3 alameti var Allah'a kullukta tembellik eder luzumsuz yere çok konuşur.

Her şeye herkese eziyet verir

Ya Ali 5 şey gözümün nurunu artırır.

Köpeğe bakmak, Kur'an'a bakmak, Ana babanın yüzüne gülerek bakmak, Alim kişiye bakmak, akarsuya bakmak.

Ya Ali 5 şey kalbi nurlandırır. İlim meclislerinde bulunmak, yetimin başını okşamak, seher vakti Allah'a istiğfar etmek, çok yememek, çok oruç tutmak.

 Hz Ali sevgili peygamberimizin sav bu tavsiyelerine uydu ve cennet müjdesini aldı. Bizlerde Hz Ali'yi seviyorsak onun gibi peygamber tavsiyelerine uyarsak Hz Ali ile İnşallah cennette oluruz. Hz Ali de hak yolunda şehit edildi 63 yaşında hakk'a yürüdü.

Cumanız mübarek olsun

Bu yazı toplam 89 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar