SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

ALMIYOR12 Ekim 2021 - 17:47, Salı


Semiha Özgür SEZER

Hani ne yaparsan yap; önce ya yıkarsın, ya kabuğunu kesersin, ya tozunu alırsın, hazır hale getirirsin. İnsanında önce cahilliği alınmalı. Cahilliğin üzerine konulan her şey, dolu çantaya eşya koymaya benziyor. Almıyor, almıyor.

Problemsiz bir hayatı beklemek değil, problemler olduğunda çözüme yönelik yaptığın her şeyin zemin yetersizliğinden yeşerememesinden bahsediyorum.

Algı, bilinç, gelişime açık olma , çaba , gözlemleme, bakma …daha bir çok şey sayabiliriz. Cahillik tüm bunların yetersizliğinin zirve yapması, bir bakıma da insanın varoluşunun en dibe vurması.

Pedofili, suç, istismar, şiddet gibi sorunların temeline bir çok etken ile birlikte cahilliğin semereleri de yerleşmiş durumda.

Çocuğunun yanında gayri ahlaki şeylerin yaşandığı ve zaten hafızasından siler denilerek karşıma dikilen bir baba ve Semiha hanım çocuğumu başka çocuğa gayri ahlaki davranışları sergilerken gördüm , dövdüm akıllansın diye ama gel gör ki devam ediyor. Ne olur düzeltin. Hem bir sosyolog hem bir psikolog olarak toplumsal ve bireysel çalışılması gereken ciddi bir vaka olarak gördüğüm bu durumun neresinden tutarsan elde kalıyor.

Çünkü bir kere çocuğunu suçlayan ama öğrenimini cehalet ortamında sağlayan altı yaşındaki bir çocuktan bahsediyorum.

Şimdi bu çocuk pedofili de olur, tecavüzcüde olur, başkalarını öyle ya da böyle istismar eden yetişkinde olur.

O yüzden şu an manşetlerde gördüğümüz suçlu bireylerin hikayesinde, cehalet zemini ve üzerine inşaa edilememiş tutunamayan kişilik kriterleri yatıyor.

Maya tutmuyor , çünkü zemin yok.

Her şeyi devletten bekleme alışkanlığımızda ayrı bir dert. Karakter eğitimi, yok değerler atölyesi, yok bilmem ne koçu..

Yaşantı içerisinde doğal akışında kazandırılması gereken şeyi atölye ile kazandıralım oluyor mu şimdi. İnsan kendini yetiştirmeli, doğruyu araştırmalı bulmalı .Gelişim çaba ile olur , rahatsızlık duyup irdeleme ve değişim ile olur.

Bir teyzenin bir olaya karşı söylediği sözü vardı, ‘ ahlaksızlık bu ama adı psikolojik bozukluk olmuş’ demişti.

Sınır yok, kendini herşeye kapatmışsın, nerde çöplük oralarda geziniyorsun, amaçsız ve boş yaşıyorsun, sonra psikolojim bozuktu.

Ben bunu kabul etmiyorum . İnsan önce kendini eğitebilmeli. Allah herkese eşit şartlar standartlar vermese de , eşit akıl ve fıtrat vermiştir. İrade bizim elimizde.

 

Bu yazı toplam 64 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar