SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

AMELLERİN EN FAZİLETLİSİ19 Kasım 2021 - 00:40, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Muhterem kardeşlerim

Bir işi yapmak var, bir de; bir işi en güzel şekilde yapmak var. Bize en çok kar getirecek, bizim derdimize en çok faydalı olacağı, yapmak gerekir. Sevabı en fazla olan ameli yapmak, amellerin en faziletlisini yapmak demektir. Peygamberimiz sav ; mümin kardeşine ikramda bulunan Allahü teâlâya hürmet etmiş olur buyuruyor.

İslam dini bir bütündür. Her güzel amel bize ahireti kazandırır. Bir amelin faziletli olması diğer amellerin fazileti azdır anlamına gelmez. Lakin gerek yüce Rabbimiz gerekse peygamberimiz sav bize bazı amellerin diğer amellere göre daha sevabı bol olduğunu bildiriyorsa, bize; gönülden inanıp o ameli yapmak düşer. Neticede hepsinin amacı bizi azaptan kurtarmaktır. Bu kısa izahtan sonra şimdi amellerin en faziletlisi konusunu anlatmaya başlayalım.

Bilelim ki Allah cc rızası için yapılan bütün ameller Cennet yolunu açar. Amelin üstün olanını yapmak da bizim gönlümüzü açar. Rasulullah efendimiz şöyle buyurdu. Cenabı hak Musa as’a şöyle vahyetti. Ey Musa benim için bir amel işledin mi? Musa as cevap verdi. Yarabbi senin için namaz kıldım, oruç tuttum, sadaka verdim, seni zikrettim. Cenabı hak şöyle buyurdu. Ey Musa kıldığın namaz senin için imanına en kuvvetli delildir, oruç senin için cehenneme karşı kalkandır, verdiğin sadakan mahşer yerinde gölgendir, zikirde senin için nurdur. Yani bunlar benim rızam için yaptığın amellerdir fakat sen kendini azaptan kurtarmak cennete gitmek için bunları severek yaptın. Kendine çalıştın. Fakat benim için hangi ameli yaptın? Musa as Yarabbi sadece senin için olan ameli bana bildir dedi. Rabbimiz de şöyle buyurdu: Ya Musa benim dostuma dost oldun mu, düşmanıma benim için düşmanlık ettin mi?

Bu konu hidayetül evliya kitabında kayıtlıdır. Bu olaydan anlaşılan cenabı hak katında en faziletli amel sevdiğini onun rızası için sevmek, sevmediğini de onun rızası için sevmemektir. Eğer biz bütün münasebetlerimizde bu sevgi yolunu tutarsak, aramızda itimat meydana gelir, cemiyet kavgadan kargaşadan kurtulur. İnsanlar birbirine art niyetli olmaz. Temeli sevgi olan her şeyin sonu huzur olur. Bunun içindir ki sevgili Peygamberimiz den sav müthiş bir hadisi şerif vardır.

Şöyle buyuruyor: Birbirinizi sevmedikçe hakiki manada iman etmiş olmazsınız. İman etmedikçe de cennete giremezsiniz.

Hacı Şerif bize diyor ki; cennete girmek de sevgiden geçer. Size sevgi ile ilgili bir olay anlatayım. Adları zengin, barış ve sevgi olan üç arkadaş bir eve misafir olmak isterler. Ev sahibine derler ki; bizden birini seç misafir yap. Çünkü biz üçümüz bir arada misafir olmak istemeyiz. Adamda düşünmüş hanımına sormuş. Nihayetinde sevgi isimli kişiyi kabul etmiş. Almış sevgiyi yanına eve girerken bakmış ki zenginle, barış arkadan geliyorlar. Ev sahibi dönmüş onlara demiş ki hani siz üçünüz bir arada misafir olmazdınız, ne oldu size deyince; zenginle barış demişler ki, Sevgi neredeyse biz de oradayız. Sevgi olmayan yerde zenginlik ve barış da olmaz. Öyle evde huzur, saygı, sevgi olmaz. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul sesi azdır. Olaydan ders alalım.

Aziz kardeşlerim, Konumuzu bir hadisi şerifi ile bitirelim. Peygamberimiz ve sav şöyle buyuruyor; Muhakkak cenab-ı hakkın kulları vardır ki, kıyamet günü onlar için yüksek kürsüler hazırlanır, üzerinde otururlar. Onlar elbiseleri Nur, yüzleri Nur olan bir topluluktur. Onlar peygamber ve şehit de değildir. Lakin peygamberler ve şehitler onlara imrenir. Ashab-ı kiram sordular. Ya resulallah onlar kimlerdir. Rasulullah efendimiz Sav Allah cc için birbirini sevenler, Allah için birbirini ziyaret edenler, Allah cc için bir araya gelenlerdir buyurdular. Allah cc için birbirimizi sevelim, Allah rızası için din düşmanlarına buğz edelim. Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 95 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar