SRT Yayın Akışı - 20.10.2019
Son Dakika

ANKSİYETE SINAVI **25 Mart 2019 - 06:39, Pazartesi


Uzm. Klinik Psikolog Fulya ÇELİK

Sınav anksiyetesini anlatmak anksiyeteden geçer.  

Anksiyete (kaygı)  nedir?

Kaygı: Kötü bir sonuç doğacak diye duyulan üzüntü, tasa

Kaygı, herkesin hayatı boyunca deneyimlediği bir duygudur. İnsanlar kaygı durumunu farklı olaylar sonrasında veya öncesinde deneyimleyebilir. 

Kaygı yaşanılan esnada titreme, çarpıntı, sersemlik, bulanık görme gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Fakat kişi kaygı yaşadığı durumun üzerinde birde vücudunda bu gibi değişikliklere anlam veremez . Bedensel bazı farklılıkları otomatik olarak fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna dair yorumlayabilir. Bu düşünceyle beraber kişinin kaygı düzeyi daha da yükselir.  Aslında bakarsak kaygının tek amacı bizi korumaktır. Fakat olaylar duyguları ve bedensel tepkileri etkileyerek olumsuz deneyime yol açacak bir süreç izler.

Bu arada kaygı sadece bizi o an tehdit eden durumlar sonrasında değil tehdit olarak gördüğümüz durumlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Sokakta yürüdüğünüzü ve karşınıza kaygıya sebep olabilecek bir hayvan çıktığını düşünün. Bu hayvanı köpek olarak ele aldığımızda kaygınızın sebebi köpeğin size saldıracağını düşünmenizdir. Fakat köpeğin  saldırması gerçekte bir ihtimalken kaygınızın asıl sebebi bu ihtimale kesinlik olarak yaklaşmanızdır. Aynı şekilde sınava hazırlanan bir kişi sınavla ilgili olumsuz düşüncelere sahiptir ve bu düşüncelere inancı yüksektir.

Sınav kaygısı nedir?

Sınava girecek kişinin öğrendiği bir bilgiyi etkili bir şekilde sınav esnasında kullanamayacağını ve başarısız olacağına dair yoğun ve aktif bir kaygı duymasıdır. Aslında belirti olarak anksiyeteden farkı ,olaya dair  olumsuz düşüncelerin içeriğidir. Kişinin sınava dair yüklediği anlamla ilintili olarak artış göstermektedir. Anksiyete uyanması ve devamlılığı konusunda ailenin beklentisi ve baskısı da etkili olabilmektedir.

Neler yapılabilir?

  • Sınava dair olumsuz düşünceleri gözden geçirebilir alternatif yani sınava hazırlık aşamasında sizi destekleyecek düşüncelere çevirebilirsiniz
  • Kaygının kapıyı çaldığını anladığınız durumlarda dikkatinizi başka bir alana yöneltebilirsiniz
  • Kaygıyı düşman olarak değil size yardım etmek isteyen bir duygu olarak kabul etmelisiniz ki onun tek amacı sizi korumaktır
  • Gevşeme egzersizleri yapabilir bedensel belirtileriniz azaldığında tekrardan alternatif düşüncelerinizi ele alabilirsiniz

 

Kaygılarınızın dostunuz olduğu sınav süreçleri dilerim

 

Unutmayalım ki

Sınav, zeka testi değildir. Sadece bilgileri ölçer.

pskfulyacelik@gmail.com

Bu yazı toplam 705 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur