SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az vesselam!21 Mayıs 2019 - 09:57, Salı


İsmail MÜFTÜOĞLU

Makalemize bir ayetle başlamayı münasip gördük. Allah; “Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma! Ne yeri yarabilir ne de dağlarla boy ölçüşebilirsin” (İsra/37) buyurmaktadır. 
Yukarıda zikredilen ayet, her insan için geçerlidir. Allah (CC), kulların büyüklük taslamamalarını, kibrin ne denli kötü bir huy olduğunu ikaz ederken, kalbinde zerre kadar kibir bulunanın Cennet’e giremeyeceğini de Hazreti peygamberimiz buyurmaktadır.
Bundan dolayı akıllı, bilgili ve erdemli insanlar, daima mütevazı ve o derecede de ağır başlı olurlar. Onları makamları, rütbeleri, zenginlikleri asla şımartmaz. Yani insanlara tepeden bakmazlar, insanları horlamazlar, nifakçılık yapmazlar. Daima adaletten yana olurlar. Hiçbir zaman siyasi taassuba saplanmazlar. Her zaman ve her yerde doğrudan yana olur, hükmettiği zaman da adaletten asla sapmazlar.
Günlük siyasi dalaverelere girişmez, dedikodudan uzak durur, daima saygılı davranışlar sergiler, emaneti de ne pahasına olursa olsun ehline vermekten asla vazgeçmezler. Çünkü “Allah size emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir.” (Nisa/58)
Ben Müslüman’ım diyen herkes bu emri ilahiye uymak mecburiyetindedir. Siyasette bile kendi kanaatine göre hareket edemez. Çünkü emaneti ehline verme hususu, toplumu huzura getirir. Kaosun oluşmasını önler. Her türlü seçimde uyulması gereken emir bu olduğu halde, maalesef insanların siyaset adına bu emre muhalefet ettiklerini görüyoruz. 
İnsanlar, şucu-bucunun, meşrep ve kliklerin peşinde kendilerine ve topluma zarar vermektedirler. Hele hele ekonomik, sosyal ve siyasal haksızlıklara teşne olanları ve onların peşinde koşanları Allah; “zalimlere iltifat etmeyin sonra ateş size dokunur” (Hud/113) ayeti ile tehdit etmektedir. Ama kim anlar? Siyaseten cahil olanlar her yerde düşünmeden ahkâm keserler. Cehalet bilgisizlikten ziyade, saldırganlıktır, barbarlıktır, haksızlıktır, küstahlıktır, ahlak bozukluğudur, nadanlıktır. 
Oysa Allah; “Şüphesiz ölüleri diriltecek olan biziz. Onların gelecek için yaptıkları her şeyi ve bıraktıkları her izi de yazıyoruz; aslında biz her şeyi apaçık bir ana kitapta kaydetmekteyiz” (Yasin/12) buyurmaktadır. Yani herkes yaptığının hesabını mutlaka verecek, yaptıkları yanlarına da asla kâr kalmayacaktır. 
Hele Müslüman olduğunu söyleyenlerin, namaz kılıp, oruç tutup, zekât verip, hac yapanların yukarıda arz edilen ayetlere, dünyevi menfaat sebebiyle, muhalefet teşkil eden davranışlarını, konuşmalarını gördükçe irkilmemek mümkün mü? Ali için, Veli için günah işlemek aklın alacağı iş midir?
Halbuki “erkek olsun kadın olsun her kim de mümin olarak iyi işler yaparsa işte onlar Cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.” (Nisa/124)
Hemen belirtelim ki, fani dünyanın bir takım imkânlarını elde etmek adına kaba ve katı kalpli olmamak gerekir. Zira bu tür insanlar, her konuşmalarında nefret uyandırırlar. İnsanlar bu tarz ukalaları dinlemek dahi istemezler. Onların bulunduğu toplantılara katılmaktan da uzak dururlar. Çünkü bu gibiler doğru olanı setreder ve Allah yolundan saptırırlar. “… Kuşkusuz Allah yolundan sapanlara hesap verme günü unutmaları yüzünden çok ağır bir azap vardır” (Hadid/26) Onun için Allah her konuda “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Onların heveslerine uyma” (Şura/15) buyurmaktadır. Zira insanları, ne tiranların, ne firavunların ve ne de genel başkanların, o mutlak günde korumaya güçleri yetmeyecektir. 
Allah sadece “İyilik ve takva hususunda yardımlaşın” (Maide/2) buyurmaktadır. Malum iyilik, bir ahlak güzelliğidir. Zira Hz. Peygamber de “Size doğruluğu tavsiye ederim. Doğrulukla iyilik bir bütündür. Bu ikisine sahip olanlar Cennet’tedir” buyurmaktadır. Böylece Allah ve resulü, herkese dehşet verici ikazlarda bulunmaktadır. “… Yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışma. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.” (Kasas/77)
Sonuç olarak, “Rahman’ın has kulları yeryüzünde vakarla yürüyen, cahiller onlara laf attığı zaman ‘selam’ deyip geçen kullardır.” (Furkan/63) Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az, vesselam. 
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Bu yazı toplam 1204 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur