SRT Yayın Akışı - 28.02.2021
Son Dakika

ANTRENMAN METOTLARI:121 Ocak 2021 - 07:58, Perşembe


Ertuğrul Akgün

Belirlenmiş amaçlara yönelerek, amacın gerçekleştirilmesine yardımcı olan yöntemlerdir. Bu yüzden antrenman metotları belirlenirken, amaçlar, imkanlar vb. faktörler dikkate alınarak hedeflenen performans gelişimine uygun yöntemlerin organize edilmesine öncelik vermek gereklidir.

 ANTRENMAN İLKELERİ 1. Antrenmana Bilinçli ve Aktif Katılım İlkesi

Beden eğitimi ve sporun belirli bir parçası olan antrenman metot ve teorisinin biyolojik, psikolojik ve pedagojik bilimlere dayalı kendine özel ilkeleri vardır. Bunlar sırasıyla aşağıda ifade edilmektedir.

1. Antrenmana Bilinçli ve Aktif Katılım İlkesi:Önemli faktörler şunlardır;:Antrenman amaçları ve kapsamı,:Sporcunun bağımsız yaratıcı rolü,:Uzun dönemdeki görevleri,:Sporcunun programının sporcu ile tartışılması,:Aktif katılım sadece antrenman saatleri ile sınırlandırılmamalıdır,:Alkol-sigaranın engellenmesi,;Boş zamanlar-toparlanma,;Gerçekçi ve ulaşılabilir amaçların belirlenmesidir.

2.Çok Yönlü Gelişim İlkesi: Gerekli temelin oluşturulabilmesi için spor ne kadar özelleştirme gerektiriyor ol­sa bile çok yönlü gelişmeye ihtiyaç vardır. Yüksek seviyede özelleştirilmiş fiziksel hazırlık ve tekniğe ulaşabilmek için gerekli şartlardan biri de geniş ve çok yönlü temel bir fiziksel gelişimdir. Spor için gerekli olan bütün kas grupları, eklem esnekliği, hareketlilik geliştirilmelidir. Sporcu sprinter kadar hızlı, halterciler kadar güçlü, uzun mesafeciler kadar dayanıklı ve akrobat kadar koordineli olmalıdır. Bu ilke genelde çocuk ve gençlerin antrenmanları için gereklidir. Avantajlar; Çok çeşitli egzersizlere katılım, Oyunlar sayesinde eğlenceli olması, Ve muhtemel sıkıcılığın azalmasıdır.Çok Yönlü Gelişimin Yaşla İlişkisi

Branşlaşma İlkesi

Branşlaşma başarı için gerekli esas öğedir. Spora başlangıçtan itibaren sporcunun amacı bir daha branşlaşmaktır. Branşlaşma yada spora özel egzersizlere katılım organizmada o spora özgü morfolojik ve fonksiyonel değişikliklere neden olmaktadır ve insan organizması yaptığı aktivitelere uyum sağlamaktadır. Spora özel egzersizler iki grupta toplanır: Branşlaşılan spora özgü egzersizler Biomotor becerilerin geliştirilmesi için yapılan egzersizler. Bu egzersizlerin oranı her grup için değişir. Uzun mesafe koşusu % Grup, Takım sporları (Futbol) % Grup, Takım sporları (Boks, Güreş, jimnastik) (Devamı yarın)

Bu yazı toplam 289 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar