SRT Yayın Akışı - 29.09.2020
Son Dakika

ARTAN İNTİHARLAR ÜZERİNE17 Aralık 2019 - 07:20, Salı


İbrahim KALKAN

İntiharın birçok tanımı yapılmış. Herkes kendine göre bir tanım yapmış bugüne kadar. Felsefe profesörü ve aynı zamanda Çekoslavakya’nın kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Masaryk intiharı: Kişinin kasıtlı olarak hayatına son vermesi olarak tanımlar. Masaryk’e göre temizlik ve sağlık şartlarına gerekli özenin gösterilmemesinden kaynaklanan birçok ölüm de geniş manada intihar sayılır. Dinimizin bu konuya yaklaşımı da benzer şekilde. Zira hayatta kalmak için gerekli şartların yerine getirilmemesi, nefsin korunması ilkesine de aykırı bir tutumdur. İnançlı insanlar olarak, cana kıymanın ne demek olduğunu bilen insanlar olarak bilhassa buna dikkat etmemiz gerekli.

intiharın çeşitli nedenleri şunlardır:

a)   Ruhsal Bozukluklar: Kişilerin herhangi bir psikolojik rahatsızlığa sahip olması, depresif ruh hali.

b)   Travmalar: Kişilerin geçmişte yaşadığı maddi-manevi herhangi bir olayın etkilerinin geçen zamana rağmen yok olmaması, zaman zaman alevlenmesi durumu.

c)    Bağımlılıklar: Alkol, uyuşturucu, kumar gibi bağımlılıklar. Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulma ümidinin olmaması veya madde etkisiyle bilinçsiz bir şekilde ölüme yönelmek.

d)   Ekonomik Sıkıntılar: Kişinin işsizlik, iflas, kumar gibi geçim sıkıntısını getiren etmenler sebebiyle hayattan vazgeçmesi.

e)   Ümitsizlik: Herşeye karamsar bakmak, hayattan ümidi kesmek.

Bu saydıklarım intiharın bazı sebepleri, başka sebepleri elbette vardır.

Geçen süre içinde intiharın yöntemleri de değişmekte. Son dönemde dikkat çeken intihar vakalarını incelersek; siyanür maddesinin kullanımı yoluyla gerçekleştirilen intihar vakalarını görürüz. Fatih’teki dört kardeşin intiharı en çarpıcı olanıydı. Gerçi tam olarak aydınlatılamadı intihar mı yoksa intihara karar veren bir kişinin toplu cinayeti mi? Bu vakıadan bir hafta sonra Antalya’da bir aile, peşinden İstanbul da yine bir aile yok oldu. Bir başka siyanür vakası da Sakarya’da yaşandı. Sakarya üniversitesi kimya bölümü üçüncü sınıf öğrencisi bir genç de aynı yöntemle hayatına son verdi. Bu kadar tehlikeli ve etkin bir maddenin satılamaması için daha yeni hukuki düzenleme yapılmış olması daha da garip. Oysa bu denli tehlikeli hiçbir kimyasal maddenin bu kadar kolay alınıp satılamaması gerekirdi. Tabi burada farklı tepkiler duymuyor değiliz. Bazıları “adam baraja atlayıp intihar etse devletin barajı kurutması mı gerekiyor veya elektrikle intihar etse devlet elektrikleri mi kesecek” diyorlar. Doğru intiharı kökten kurutmak mümkün değil ancak mümkün mertebe engelleme yollarına gidilmeli. İntihar eden bu bireylerin birbirlerinden farklı sebepleri olabilir ama temel ve ortak sebep varsa o da yalnızlıktır. Toplumumuz artık sosyallikten uzaklaşmaya başladı, artık pek az kimse akrabalarına ve komşularına kıymet veriyor. Yanıbaşımızdaki kişilerin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Oysa dinimiz komşuluk hakkına çok önem veriyor. komşusu aç iken tok yatan bizden değildir buyuruyor Hz Peygamber (sav). Önümüzdeki hafta bu yazının devamı olarak kişinin intihara sürüklendiğini anlama yolları nelerdir, intihatın önlenmesi için aileye, topluma ve devlete düşen görevler nelerdir? konusunu işlemek üzere esenlikle kalın. 

Bu yazı toplam 1132 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar