SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

ARTIK ANNELER ÖLMESİN ÇOCUKLAR AĞLAMASIN2 Eylül 2019 - 06:51, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Her 3 günde 2 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiği Türkiye geçtiğimiz günlerde Emine Bulut'un “ölmek istemiyorum”; kızı  “anne lütfen ölme” haykırışları ile bir kez daha kadına yönelik şiddet için ayağa kalktı.

     Ülke genelinde kadınları ayağa kaldıran bu vahim örnekten yola çıkarak son 15 yılda 15 bin kadının, son bir yılda 224 kadının, son bir ayda 33 kadının öldürüldüğü ülkemizde; insanlık, sevgi, saygı, adet, örf, gelenek, hele de vicdan bizi terk edeli ne çok olmuş.

       Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik. 2019'da erkekler tarafından katledilen 224 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı.

     19 yaşındaki  Kaynarcalı Rümeysa’da 4 aylık bebeğiyle  haykırıyor ölmek istemiyorum  diyor. Rümeysa’yı duyan olacak mı?

     Gelelim 10 yaşındaki çocuk açısından olayın tahliline! Gözleri önünde öldürülen annesi için o küçük kız çocuğu bundan böyle içinde biriken yalnızlığını, annesiyle yaşadıklarını, hele de bu korkunç sonu küçücük  yüreğinde biriktirdi.  Kendi yalnızlığıyla başa çıkmaya çalışırken anne sevgisini, özlemini, kokusunu, acısını hep yüreğinde hissetmez mi? Artık anne diyeceği birinin olmayışıyla, yeri dolması zor bu büyük boşlukla yüzleşirken, üzerinden silindir gibi geçen bu büyük acıyı yıllar boyu beyninde ve yüreğinde  nasıl taşıyacak?

Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi?

Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması?

Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?

Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK!

Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil.

Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.

Biz iyi hal indirimi istemiyoruz

Tahrik indirimi istemiyoruz

Bu ülkede

 Artık Anneler ölmesin

Çocuklar ağlamasın

----------------------------

KAYIPLAR EN BÜYÜK ACI

 

Sabır, ağrıIarı dindiren acı bir ot gibidir.Hem can yakar, hem de tedavi eder. Ateş düştüğü yeri yakıyor elbet , herkes kendi dünyasına çekilip anılar ile baş başa kaldığında asıl yüzleşiyor acıyla.

   Koca bir boşluk . Neye sığınabilir insan, secdeye başını koymaktan başka ne gelir aklına ?

Sanki her şey bitti sanırsın .Bitmez. Çünkü Sabır öyle bir iptir ki; sen kopacak sanırsın, o gittikçe güçlenir.Sen bitecek sanırsın, o gittikçe çoğalır.

    Kayıplar insanın yaşadığı en büyük acı.Bu acı karşısında bizlerde teselli vermek ,kayıp yaşayana destek olmak istiyoruz. Ancak bazen öyle yanlış yapıyoruz ki ,kayıp yaşayan kişiye daha da zarar veriyoruz.

Gittiğim cenazelerde gözlemlediğim tespitlerime dayanarak yazdığım bu yazıma lütfen kulak verin.

   Öncelikle ,Kaybedilen kişinin acısını görmezden gelmeye çalışmak ve yaşanması gereken üzüntü ve kederi itmek ve yaşamamaya çalışmak durumu daha da kötüleştirir. Bu sebeple kişi belli bir süre yasını yaşamalı ve içinde tutmamalıdır.

Bırakın istediği şekilde ,istediği müddet ağlasın.İçinde yanan ateşi göz yaşıyla sulasın. “Ölenle ölünmez”, “Ağlayınca geri mi gelecek” gibi söylemler kayıp yaşayan kişinin yas sürecine girmesinin, bu süreci yaşamasının veya bu süreci tamamlamasının önünde engel teşkil eden sorunlu yaklaşımlardır.

Ağlamak insana acı veren bir duruma ve üzüntüye verilen en doğal tepkidir. Bu dönemde ağlamamak kişinin yas tutmadığı anlamına gelmez, aksine yasını olması gerektiği gibi yaşayamadığının göstergesidir. Kaybedilen kişinin resimlerine bakmak ve onunla ilgili konuşmak yas sürecinde gerekli ve normal olan durumlardır.

Önemli olan hayatı ne derecede ve ne kadar yoğun bir şekilde etkilediği ve bu etkinin zaman içinde azalıp azalmadığıdır.

Bu yazı toplam 931 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar