SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

ARTIK HER EVİN KAPISINI ÇALIYOR23 Kasım 2020 - 00:16, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Hep birlikte izlediğimiz gibi covid-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz ve ilimizde de hızla yayılıyor.

 Artık her evin kapısını çalıyor. Vakaların boyutunu görmek için resmi bilgiye ihtiyaç yok, her şey ortada.

Yakın zamana kadar etrafımda hiç korona olan duymuyordum. Ama şu an sağım, solum, arkam, önüm herkes korona.

Salgının ilk pik noktasını yaşadığımız bahar aylarını aratacak bir tablo ile karşı karşıyayız. Gripal enfeksiyonların da arttığı kış dönemine girdik. Grip ve korona belirtileri o kadar benzer ki, uzmanlar için bile ayırt etmek kolay değil. Bu da tedirginliğimizi artırıyor.

En büyük güvencemiz olan sağlık çalışanları yoruldu. Ağır vakalar dışında hastanelerde yer yok.

Gün geçmiyor ki tanıdığımız birilerinin testlerinin pozitif çıktığı haberini almayalım. İnsanların dilinde ortak bir tespit tekrarlanıp duruyor, ‘çember iyice daraldı’ diye.

Artık, pandeminin ülkemizde resmi olarak başladığı mart-nisan aylarından daha kötü durumdayız. Açıklanan sayıları boş verin

  Etrafınızda, yakın çevrenizde COVID-19’a yakalanmış birileri var mı ona bakın. Gün geçmiyor ki ya komşumuz, ya ailemizden biri, ya da çalıştığımız iş yerinden birinin hasta olduğunu duymayalım.

  Virüse adeta politik davetiye çıkarırcasına yapılan toplantılar artınca; çareyi yine 65 yaş üstüne  ve 20 yaş altına  ev hapsi getirmekte bulanlar, önce 6 saat izin verip sonra 3 saate indirenler!

    Pandemi sürecini yönetemediğimiz artık somut bir gerçek. Eğer bir işe yarayacaksa bu konudaki tek teselli salgını yönetememek konusunda yalnız olmadığımızdır. Halk sağlığı ve ülke ekonomisi denkleminde ekonomiyi önceleyen her ülke benzer sorunlar yaşıyor.

    İlk gün ne yapmak gerekiyorsa, yine aynısını yapmak gerek. Ama bu kez bu önlemlere hayatımız söz konusuymuş gibi sarılmalıyız: Maske, sosyal mesafe, el dezenfeksiyonu.

    Ancak toplumun tamamının bu kurallara uyması gerekiyor Bunun için de halkın bu önlemlerin gerekliliği konusunda bilgilendirilmesi ikna edilmesi çok önemli. Halkın gönüllü bir şekilde sürece katılması sağlanmazsa başarılı olamayacağımızı 9 aylık süreç hepimize göstermiş olmalı.

Çünkü hastalık nereden geliyor, nasıl belirtiler sergiliyor, herkesin belirtileri çok değişken oluyor derken ciddi gerginiz

Yani diyeceğim o ki, dikkatleri had safhaya çıkartmak gerek.

Öyle yolda gördüğünüz kişilere hemen sarılmayın.Ben sarılmıyorum, öpmüyorum diye bazen arkadaşlarım kızıyor bana ama kusura bakmayın.Sarılmak yok.

 Aslında çok özledik  sarılmayı, sohbet etmeyi

Kıymetini şimdi daha iyi anlıyoruz

 Asıl hazine ve en değerli şey; gidecek bir işinin olması, korkmadan sağlıklı yaşayabilmek Kafana estiğinde özgürce bir yere gidebilmek, sevdiklerine sımsıkı sarılabilmek, bir dostla kahve içip, bir arkadaşla muhabbet etmek.

Bu yazı toplam 1520 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar