SRT Yayın Akışı - 28.02.2021
Son Dakika

AŞI GÜVENLİ Mİ26 Aralık 2020 - 04:19, Cumartesi


Taner İltaş

Koronavirüs salgını devam ediyor. Salgına karşı şu anda en etkili çözüm olarak aşı düşünülüyor.

Dünya genelinde de aşı çalışmaları devam ediyor.

Her ne kadar aşılarla ilgili tereddütler devam etse de ülkeler yavaş yavaş aşılama programlarına başladı.

Türkiye’de de 4 aşamalı bir program takip edilecek. Çin’den gelen aşı başta olmak üzere Pfizer/BionTech ve daha sonra devreye girecek olan yerli aşıyla birlikte yaza kadar ülkenin yarısından fazlasının aşılanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı basın toplantısında başlarda oldukça endişeyle bakılan Çin aşısı ile ilgili çok net konuştu.

Bakan Koca, aşıdan emin olduklarını ve koruyuculuğunun yüksek düzeyde olduğunu ifade etti.

Gündemin en sıcak ve en merak edilen konusu olması dolayısıyla ben de yerel bazda ulaşabildiğim bazı insanlara aşıyı sordum.

İlk olarak Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay ile görüşme imkanım oldu.

Kendisine aşı hakkında merak ettiğim her şeyi sordum. Daha lafımı bile bitirmeden Oğuz hoca aynen şunları söyledi: Ben Oğuz Karabay olarak, ilk bulduğum aşı ne olursa olsun yaptıracağım. Aşının koruyucu özelliği nedeniyle en az 6 ay kendimi garantiye alacağım. Yoğun bakım tehlikesinden de kurtulacağım.

Oğuz hoca, aynı zamanda bir aşı çalışma grubunun içinde aktif olarak görev yapıyor.

Aşıyla ilgili söylediklerini haberleştirdim. Zaten daha sonra kendisi de kamuoyuna daha detaylı bir açıklama yaparak, aşıya olan güvenini dile getirdi.

Yakın bir süre içinde de İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’ye aşıyla ilgili düşüncelerini sordum.

O da Oğuz hocadan farklı şeyler söylemedi. Öğütlü, “Aşıyı bugün vurdurma imkanım olsa, vurdururdum” dedi.

İnsanlarda haklı olarak bir tereddüt, bir endişe var. Sosyal medyada yazılan, çizilen onca şeyden sonra aşıya yüzde yüz inanç ve güven tabi ki söz konusu değil.

Ancak izlediğim, takip ettiğim ve araştırdığım kadarıyla aşı konusunda gereksiz ve boş yere bir panik ortamı oluşturuluyor.

Mevcut salgına karşı şu anda aşıdan başka bir çözüm yok. İlerleyen süreçte ilaç da bir tedavi aracı olarak ortaya çıkacak.

Ancak şimdi tek çare aşı gibi gözüyor. Tabi eğer koronavirüse hiç yakalanmamayı başarabiliyorsanız, o zaman aşıya da gerek yok!

Çünkü aşı, tam olarak yüzde yüz çözüm olmasa da koruyuculuğu nedeniyle hastalığın daha hafif geçmesine imkan sağlayacak.

Tabi ki bizler bilim adamı, doktor değiliz. Sadece bu konuda aldığımız, öğrendiğimiz bilgileri aktarıyoruz.

Bu işin uzmanları, net bir şekilde ‘Aşıya güvenin’ şeklinde konuşuyorsa bence inanmak en doğru olanı.

Bu yazı toplam 1591 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar