SRT Yayın Akışı - 18.04.2021
Son Dakika

Aşık olduğunuz kişi kimin benzeri?8 Ocak 2021 - 06:30, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Çocukken yaşadıklarımızla aşk ilişkilerimizin farkında olunmasa da önemli bir bağı vardır. Bir çok insan genelde küçüklüğünden bir parça bulduğu kişiye bağlılık geliştirir ve aşık olur. Şayet bir insana ilk görüşte aşık olup, kısa sürede bir arzu geliştiriyorsanız o kişi de muhakkak bir benzerlik vardır. Ama halaya, ama dayıya, ama amcaya, babaya, anneye…

Benzetmeden kastım birebir benzerlik değil; belki bir huyu, belki bir duruşu, belki konuşması, belki merhameti, belki öfkesi, gaddar oluşu, belki de gülüşü… Aşık olduğunuz kişinin üzerinde durup düşündüğünüzde iyi veya kötü benzer özelliklerin farkına varacaksınız.

İyi de olsa kötü de insan tanıdığı kişiye hiç tanımadıklarından daha fazla meyil eder. Devamlı kavga ettiğiniz partnerinizi düşünün. “Kedi köpek gibi birbirimizi yiyoruz, geçinemiyoruz ama ondan kopamıyorum da…” sözünün altında aslında geçmişinizden bir benzerlik vardır.  Kavgacıdır ama belki babanız da kavgacı bir insandır ve karşı tarafın bu huyu size tanıdık geldiği için ona kapılmışsınızdır. Kavgacıda olsa onun yanı size güvenli geliyordur çünkü onda babanızı buluyorsunuzdur. Bahsettiğim benzerlik annenizde olabilir, dayınız, amcanız veya küçüklüğünüzde her hangi yakınlık duyduğunuz biride olabilir. Bu bilinçsiz yapılan bir eylemdir. Farkındalığınızı açmak bu yüzdendir ki mühimdir. Bu da pekala öğrenmekle ilişkilidir. Aşık olduğunuzda aşık olduğunuz kişiye yoğunlaşın ve bağlı olduğunuz kişilere benzerliğini çıkarın. Bu yüzleşmeyi yaptığınızda karşınızdaki insana benzerlikten dolayı bağlı olduğunuzu anlayacak ve daha kolay hayatınıza yön çizebileceksiniz.

İnsanlar küçüklüğünden bir parça taşımayan kişiye de aşık olabilir tabii ki. Bu olasıdır. Ama nadirdir de.

Bazı insanlar ise küçüklüğünde yaşadığı olayların veya kişilerin benzerlerine tepki de gösterebilir. Babası annesini aldatmıştır veya annesi çok sessiz bir kadındır hep eziliyordur, çocuk yetişkin olup aşık olduğunda baskıcı bir partnere fazla tepki verebilir. Karşı tarafın istek ve arzularını annesi gibi bastırılmamak, ezilmemek adına gücünü göstererek karşılamayabilir. Aldatılmamak için sık sık kontrole tabi tutabilir. Bu, kişinin kendisi adına bilinçsizce aldığı bir önlemdir.

Aşk hayatınızdaki çatışmaların özünde çocukluğunuzda yaşadıklarınız önemli rol oynar. Bir insan neden özgür olmak ister, neden sıkıya gelemez, neden tahammülsüz olur, neden anlayışsız, neden kavgacı olur, neden kendine kötü davranılsa dahi karşısındaki insana tahammülü olur? Bu sorunların hepsinin cevabı çocukluğunuz ve aşık olduğunuz kişi arasındaki olan benzerliklerde saklıdır.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1299 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar