SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

Aşk bitmez sadece zamanla düşüşe geçer.15 Kasım 2019 - 10:09, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Aşk yerini belli süre sonra sevgiye bırakır. Aşktan sevgiye geçiş döneminde kendinizi salarsanız aşkı tamamıyla öldürmüş olursunuz.

Genelde birçok çift aşktan sevgiye geçiş döneminde aşkı bütünüyle hayatından çıkarıp partneriyle arasındaki iletişim döngüsünü yok ediyor. Buda ilişkinin canlılığını yitirmesine sebep oluyor.

Aşk bitmez sadece zamanla düşüşe geçer, düşüşe geçen sürede ipleri elinizden bıraktığınızdaysa da yok olur. Mühim olan aşkı unutmamak, küçük dokunuşlarla ayakta tutabilmektir.

Aşık olduğunuzda salgılanan hormonlardan dolayı beyin sapınıza yeteri miktarda kan gitmez. Bu kişinin bazı detayları görememesine olanak sağlar. Ve siz aşık olduğunuz kişinin size uygun olmayan birçok yönünü es geçersiniz.

Aşk hayal gücüyle başlar. İnsanlar genelde hayalinde, olmasını istediği güzel şeyleri düşlerler. Aşık olduğunuz kişinin güzel yanlarını sürekli hayalinizde canlandırıp onu işleyerek devasa hale getirirsiniz. Böylece duygularınız hayal gücünüzle dörde beşe katlanır. Aşkın azalma süresi altı ayla iki sene olmak üzere, kişiye, olgulara göre değişir. Devamlı aşk hormonlarının salgılanıp en üst seviyede olması mümkün değildir. Erkek kadına, güzel olduğunu, tüm kadınlardan farklı olduğunu hissettirerek, kadın ise, cazibesini yitirmeyip, erkeğine güçlü ve erkek olduğunu hissettirerek bu hormon salgısını tetikleyebilir. Düşüşte olan bu hormonları ara ara küçük dokunuşlarla yükseltebilir, ilişkinizin heyecanını koruyabilirsiniz.

Aşktan sevgiye geçiş döneminde, saygı, sevgi ve bağlılık karşınızdaki kişiye karşı anlayışınızı artırır. Bu dönemde anlayış ilişkinizi ayakta tutar. Çünkü beyin sapına yeteri miktarda gitmeyen kan akışının düzene girmesiyle karşı tarafın uygun olmayan yönlerini fark etmeye başlayacağınızdan dolayı anlayışa ihtiyacınız olacaktır.

Erkeğin kadına asıl bağlandığı zaman aşktan sevgiye geçiş dönemidir. İlişkiyi geleceğe taşımak adına kadının bu noktada rolü fazladır. Kadınların sabırlı olup cazibesini yitirmemesi, ilgiyi üzerine çekmesi, erkeğe erkek olduğunu ve güçlü olduğunu hissettirerek aşk hormonlarını tetikleyebilmesi gereklidir. Eğer bunu başarabilirse kadın, erkek kadınına karşı daha ilgili olacaktır. Kadın ilişkiyi ilgiyle yürüttüğü içinde iletişim döngüsü ve aradaki bağlılık sekteye uğramayacaktır.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 915 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar