SRT Yayın Akışı - 09.03.2021
Son Dakika

Aşk kendi sınırlarını kendi belirler.19 Şubat 2021 - 02:11, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Mesela hiç aşık oldunuz mu? Tabi ki de oldunuz. Ama gerçekten hissederek oldunuz mu? Aşık olup içinde bulunduğunuz anı yaşamaktan bahsediyorum. Onu her şeyiyle hissederek yaşadınız mı? Tenine dokunduğunuzda nefesiniz kesilerek, güzelliğine bakınca içiniz giderek, özlediğinizde vahşileşerek, dudak uçlarınızda sıcaklığını hissedince kendinizden geçerek… Hadi gelin, şimdi bir kere daha yaşayın.

Herkes aşık olur evet, ama herkes aşkı yaşayamaz. Bunun nedeni gelecek kaygıları, partnerlerin birbirleriyle güç savaşı, ego, yargılama, ilişkiyi yönetme sevdası, söylenecek sözleri içinde tutma, trip atma, eleştirme, sen onu dedin, sen bunu yaptın, gidemezsin, yapma, etme, izin vermiyorum gibi sayılacak binlerce boş kelime kalıbıyla ilişkiyi sabote etmekten kaynaklıdır. Bu söylemler bir ilişkide iki tarafı da yorar. Ve sizi aşkı yaşamaktan da alıkoyar. Kimse sizin istediğiniz biri olmak zorunda değil. Kimse sizin aklınıza yatıyor diye istemediği bir şeyi yapmak zorunda değil. Karşınızdaki insanın sizin anneniz veya babanız olmadığının farkına varın. Karşınızdaki insanın da fikirleri, hayalleri, istekleri olacağının bilincinde olun ve saygı duyun, kendisi gibi olmasına hak tanıyın. Herkes kendine yaşar aşkı. Yaşadığı kadar da karşısındakine yaşatır.

İnsanların kötü yanlarına takılmak, insanları didiklemek, her sözünün altında bir şey aramak, olayları büyütmek size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine iletişimi köreltir. Bir ilişkide iletişim sorunu varsa o ilişki de çatışma, kavga had safhadadır. Kimse devamlı huzursuz olduğu bir yerde durmak istemez. Çok sevse dahi… Bu yüzden de bu olgularla yürüyen birlikteliğin sonu muhtemelen ayrılıktır. Böyle algılara sahip olan birlikteliklere tekrar tekrar şans verilse dahi sonuç hiç değişmeyecektir. Çünkü bir ilişkiyi ne duyduğunuz aşkla, ne hareketlerinizle, ne sözlerinizle, ne alttan almalarınızla, ne de fedakarlık yapıp tahammül etmelerinizle yürütebilirsiniz. Bir ilişkiyi idame ettirmenizi sağlayan şey algılarınız ve farkındalığınızdır. İlişkiye emek vermek, çaba göstermek mühimdir evet, fakat kim için emek verdiğiniz, kim için çaba gösterdiğiniz daha mühimdir. Yoksa sonuç hiç değişmeyecektir.

Önerim; aşkı belli bir kalıba sokmaya çalışmayın, aşk kendi sınırlarını kendi belirler. Aşık olup saçma sapan şeylerle aşkı sabote etmek yerine, aşık olup aşka bırakın yüreğinizi, o size yol gösterir.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1196 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar