SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

ASKERLİK SEBEBİ İLE İŞ AKDİNİN FESHİ23 Ekim 2021 - 00:53, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, uygulamada sıkça rastladığımız bir konu olan “askerlik sebebi ile iş sözleşmesinin feshi” üzerine açıklamalarda bulunacağım. Öncelikle ilgili kanun maddesini paylaşalım ve sonrasında yorumlayalım.

Askerlik ve kanundan doğan çalışma 

MADDE 31 - Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.

İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için o işte en az bir yıl çalışmış olması şarttır. Bir yıldan çok çalışmaya karşılık her fazla yıl için, ayrıca iki gün eklenir. Şu kadar ki bu sürenin tamamı doksan günü geçemez.

İş sözleşmesinin feshedilmiş sayılabilmesi için beklenilmesi gereken süre içinde işçinin ücreti işlemez. Ancak özel kanunların bu husustaki hükümleri saklıdır. Bu süre içinde iş sözleşmesinin Kanundan doğan başka bir sebebe dayanılarak işveren veya işçi tarafından feshedildiği öteki tarafa bildirilmiş olsa bile, fesih için Kanunun gösterdiği süre bu sürenin bitiminden sonra işlemeye başlar. Ancak iş sözleşmesi belirli süreli olarak yapılmış ve sözleşme yukarıda yazılı süre içinde kendiliğinden sona eriyorsa bu madde hükümleri uygulanmaz.

Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.

Burada önemli olan husus kanun maddesi sadece askerlik sebebinden bahsetmiyor, aynı zamanda kanundan doğan çalışma ödevi diyerek başka sebepleri de güvence altına alıyor.

Yine askerlik veya kanundan doğan ödev sonrasında da işçiye istemesi halinde aynı işte çalışma imkanı veriyor. İşverenin kanuna aykırı davranması durumunda ise tazminat tehdidi gündeme geliyor.

Bedelli askerliğe ilişkin yapılan düzenlemelerden sonra son zamanlarda bedelli askerlikten faydalanan vatandaşlarımızın bu kanun maddesinden faydalanıp faydalanamayacaklarına ilişkin sorularıyla sıkça karşılaşıyoruz. Sonuç itibari ile askerlik görevi yerine getirildiğinden bu kanun maddesinden faydalanılabilir düşüncesindeyim.

 

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 210 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar