SRT Yayın Akışı - 18.11.2019
Son Dakika

“Aşkın İki Yüzü”10 Ağustos 2019 - 08:20, Cumartesi


Murat Beyaz

“Herkes kendi aşkının bedelini ödetiyordu kalbine…” Gamze Karadağ/Aşkın İki Yüzü

Aşk; tanımlaması oldukça zor olan öznel bir durum. Psikolojik, nörotik, duyusal ve duygusal yapıların harmanlanmış bileşimi diyebileceğimiz bir kavram.

Belki de insanlık tarihi kadar eski olup, hiçbir eskime payı olmaksızın, üzerinde tartışılan, üzerine romanlar, şiirler, şarkı ve türküler, deneme ve tezler yazılan ve yazılacak bir kavram.

Aşk; genel olarak karşı cins için hissedilen tutkulu bir sevgi olarak kabul edilse de, “aşırı sevgi ve bağlılık duygusu, sevi” olarak tanımlanmış Türk Dik Kurumu Sözlüğü’nde. Etimolojik olarak “aşk” kelimesi Arapça “sarmaşmak”, “sıkı bir şekilde sarılmak” fiilinden gelmekte olup, Batı dillerinde arzulama-özleme olarak karşılık bulmakta.

Aşk; yoğun hislerle aşığın maşuk’una, “ben”in kendinden geçerek özlediğine yönelme, sevgiliyi olduğu gibi kabul etme halidir.

Stendhal, aşk için “kişinin iradesinden bağımsız olarak yükselen ve düşen ateş gibidir” demiş aşk’ın med-cezir halini hiçte abartmadan. Aşk, kıskançlık zırhı ile geçmiş ve geleceği değil, her türlü tepkimeyle anı yaşar. Birçok hata ve kusurları göz ardı eder. Ve bundandır, “aşk’ın gözü kördür”. Ki bizim burada dile getirdiğimiz cüz’i aşk olup, bahse konu beşeri nitelikte hasıl olan durumudur. 

Paulo Coelho’da “Aşk evcilleştirilmemiş bir güçtür. Onu denetlemeye çalıştığımızda bizi yok eder. Onu hapsetmeye çalıştığımızda bizi köleleştirir. Onu anlamaya çalıştığımızda bizi arkasında aklı karışmış bir şekilde bırakır.” diyor, işte tam da aşk’ın bu yönünü konu alan bir romandan bahsedeceğim. “Aşkın İki Yüzü”

“Aşkın İki Yüzü” bu sayfaları paylaştığım Adapostası gazetesinin köşe yazarlarından ilişki uzmanı Gamze Karadağ’ın, Mayıs ayında yayımlanan son eseri. Bu roman aynı zamanda Karadağ’ın dördüncü kitabı.

İlişkiler boyutunda ve yazar olarak hayli yol almış, kalemini keskinleştirmiş Gamze Karadağ. Öyle ki, bu son kitabında gördüğüm üzere bir kadın olarak Karadağ, aşk’ın erkek cephesinin ruhsal derinlik ve gözden ırak tutulan, perdeye yansıtılmayan gizlerini de çözebilmiş ve genetik kodlarını açık etme gayretine girmiş. Ve bunda hayli başarılı da olmuş. 

Yukarıda Coelho’nun dile getirdiği hususları “Aşkın İki Yüzü”  kitabında fazlası ile görmek mümkün. Hatta Coelho’nun bu ifadeleri bu romanın özünü ve özetini teşkil etmekte.

Aşk’ın iki cephesi var malumumuz. Kadın ve Erkek.

Karadağ, kitabını ikiye bölmüş. Tıpkı aşk’ın iki unsuru gibi.  Okura da iki farklı bakış açısı sunarak.

Beyaz renkli kapak; hikayeyi Kadın penceresinden sunuyor okuruna. Aşk, hiddet ve coşkunun sarmalında dişice bir kıskançlıkla.  

Kitabın diğer yarısını teşkil eden Siyah renkli kapak ise, aynı müşterek hikayenin Erkek boyutunu sergilemekte. Filofobik(aşık olma korkusu) kaygısına rağmen sahiplenme dürtüsüne mani olamayan eril safın aşk üzerine gel-gitleri…

Hemşerim ve de köşedaşım olarak Gamze Karadağ’ı kaleminden ve analizlerinden ötürü tebrik eder, mesleğinde ve yazarlık yolunda daha nice başarılar dilerim.

11 Ağustos Pazar günü eda edeceğimiz Kurban Bayramı’nızı da şimdiden kutlar, tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1068 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar