SRT Yayın Akışı - 25.03.2019

AVM de mi?5 Nisan 2018 - 10:05, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

AVM de taciz Haberini okuyunca her ebeveyn gibi bu kadarına pes dedim.

Çocuklarımız bağımsız haraket edebilme alanlarını bulabilsinler ki özgüvenleri gelişsin,kendilerini  yaşayabilsinler diyoruz.Diyoruz da ne oluyor?

Bakkala dahi kendi başlarına gidip ekmek almanın hazzından yoksun bırakılan çocuklar,artık kendi ihtiyaçları için gittiği tuvalette bile tehlike ile karşılaşabiliyor.Asansörde,tuvalette yada başka bir yerde çocuk,genç,kadın..hatta kadını erkeği hiç ayırmaksızın bir kişinin yalnız yada baş başa  durmasının kabusa çevrilmesi, tacizdeki artışlar ‘’yaşamı’’ sorgulatıyor.

Bellki insanlık bir yerden çatlamış, çok kan kaybediyor oradan.

AVM lerde bile çocuklarımızı toplayıp, içinde hadi gezin kendi başınıza deyip onlara ,genç olmalarının mutluluğunu bir nebzede hissettirmeye çalışıyoruz.Küçük bir örnek tabi bu.

Çocuklarımız kendi başlarına yatamıyor, evde kendi başlarına tuvalete dahi gitmekten korkuyor diyerek pedagog pedagog gezdiriyoruz.

Kendini güvende hissetmeyen bir çocuktan özerk olmasını beklemek  büyük haksızlık.

Görülüyor ki yaşamı sorguladığımızda en önemli kriter kişinin kendisini güvende hissetmesi. Evinde, çarşıda, sokakta, kendi içsel dünyasında….

İnsana güvenmeyen çocuk ilerde, kendi dışındaki herkesten şüphe duyuyor. Paronayak,k aygılı ve savunma mekanizmasını gerekli gereksiz kullanan bireyler oluşuyor. Ve işte bencil insanların doğuş hikâyesi bu…

ÇOCUKLARIN BEYİN GELİŞİMİNE ZARAR VERİYORUZ

Çocukluk yıllarından ergenliğe kadar beyin gelişimi de devam etmektedir. Güvensizlik ve stres altında büyüyen bir çocukta, strese yanıt sisteminin ve bağışıklık sisteminin gelişimi de olumsuz etkilenir. Sonraki erişkinlik yıllarında ki gündelik ya da hafif bir stresle karşılaştığında aşırı stres karşısındaymış gibi tepki verebilir.

Araştırmalara göre; çocukluğunda süreğen ya da ağır travma yaşamış erişkinlerin beyin gelişimlerinin de olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Bu kişilerin beyin hücreleri arası bağlantılarının daha zayıf olduğu ve durağan haldeyken beyin aktivitelerinin daha yavaş olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu kişilerin beyinlerindeki korku merkezi, duyguları düzenleme merkezi ve hafıza merkezlerindeki gri maddede azalma olduğu görülmüştür.

Güven ortamının oluşması umudu ile ..

HER ÇOCUĞU KENDİ ÇOCUĞUNUZ GİBİ ,HATTA KENDİ ÇOCUKLUĞUNUZ GİBİ GÖRÜN .

Bu yazı toplam 648 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız