SRT Yayın Akışı - 25.03.2019

Aziz Kardeşlerim27 Nisan 2018 - 07:39, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Dinimizde meydana gelen ve yaşamaktan haz duyduğumuz çok mesele vardır.

Hiçbir şey tesadüf ve boşuna değildir.Bütün mesele yaptığımız şeyin şuuruna erebilmektir.Mesela MİRAÇ diye bir gece geçirdik,yükselmek manasına gelen bu geceyi Kandil simitleri ve eşe dosta mesaj göndermekten ibaret sayıpta,onun esas içeriğini anlayamadıksa bize o,geceden kalan manevi sermaye yok denilecek kadar azdır.Bütün insanlığı maddi manevi sıkıntılardan kurtaracak ilahi kararların alındığı ve İSRA denilen sureyi celile ile bize bildirilen emir ve yasakları yaşarsak MİRAC bizim için çok büyük kazanç vesilesidir.Şimdi maddeler halinde bu ilahi emir ve yasakları okuyalım ve hep beraber yaşayalım,Rabbimiz diyor ki;

1)      ALLAH-a hiçbir şeyi ortak koşmayınız.Yalnız bana ibadet ve kulluk yapınız,ve yalnız benden yardım isteyiniz,Aracı koymayınız,Onun bunun hürmetine gibi sözler söylemeyiniz.

2)      Ana-babanıza iyilik ediniz.Onlara öf bile demeyiniz.

3)      Akrabaya,yoksula yolda kalmışa iyilik ediniz.

4)      Cimrilik yapmayınız.Allah c.c. size nasıl iyilikte bulunuyorsa sizde o,şekilde veriniz.

5)      İsraf etmeyiniz,saçıp savurmayınız.Çünkü muhakkak Allah c.c.israf edenleri sevmez.

6)      Geçim sıkıntısından dolayı çocuklarınız öldürmeyiniz.Yeni evlenmiş ve evleneli çok olmuş kadın ve erkek biz bu kadar çocuğa bakamayız deyip,Kasap bir doktor bulup ana Rahmindeki çocuğu aldırmak cinayettir.Evlat katili olmaktır.

7)      Zinaya yaklaşmayınız.Yapmayınız demiyor,bırak yapmayı yaklaşmak bile haramdır.Elini-dilini,gözünü-belini haram,olan sana nikahlı olmayana sakın olaki yaklaştırma.

8)      Cana kıyma.Bir kimsenin kendi canına kıyması,intihar etmesi ve başka birinin canına kıyıp öldürmesi haramdır.

9)      Yetimin malına el uzatma.En büyük felaket ve azap yetim malı yiyenleredir.

10)  Verdiğin sözü yerine getir.Zira peygamber efendimiz buyuruyor ki’’söz verip te, sözünde durmayan MÜNAFIK kır.’’

11)  Ölçü ve tartı aletlerinde hile yapma malının ,ticaretinin bereketi gider.Zira  peygamberimiz. S.A.V. buyuruyor ki’’ Aldatan bizden değildir.’’ Bu duruma göre Ahiret ve ümmetlikte elden gitmiş olur.

12)  Bilmediğin bir şeyin arkasından gitme.Körü körüne her duyduğuna inanma .Zira duyan kulak bundan hesap verecek.

13)  Yeryüzünde kibirlenerek yürüme,zira kibir şeytan sıfatıdır.Şeytan ise ebedi lanetlik ve cehennemlik tir.

Bütün bunlar rabbimizin emridir ve yasaklarıdır.İşte bu maddeler de bildirilenlere göre yaşarsak MİRAC  bizim içindir.Bizim günde 5 defa kıldığımız NAMAZ bizim en büyük MİRACIMIZ dır.Allah c.c. yükselmemizdir.

Ümmeti  MUHAMMED  olarak  bize düşen  peygamberimizin izinden gitmek ve Rabbimize yükselmektir.Allah c.c. yükseleni Rabbim alçatmaz yere düşürmez.

Bu yazı toplam 554 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız