SRT Yayın Akışı - 21.05.2019

Aziz kardeşlerim,8 Mart 2019 - 09:37, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Geçen Hafta Cuma günkü yazımızda kalbi 2 ye ayırmıştık. Maddi kalb, manevi kalb. Maddi kalbi anlattık. Bugün ise manevi kalbden bahsedeceğiz.

Peygamberimiz (SAV) : “Muhakkak ki ALLAH CC. Sizin yüzünüze, malınıza, makamınıza bakmaz. Lakin Yüce ALLAH CC. Sizin amelinize ve kalbinize bakar. “ buyuruyor. İşte bu kalb manevi kalbdir. Bu kalbde iman vardır, vicdan vardır. Mehmet Akif ERSOY rahmetli diyor ki” İmansız kalb, göğüste sinede yüktür. Bizi manen yaşatan, Allah’a CC. Kulluk yaptıran, iyilik yaptıran ve insanları iyiliğe teşvik eden, kötülükten uzaklaştıran kalbin adı manevi kalbdir. Rabbimiz “malın, evladın fayda vermediği günde mahşer yerinde ancak kalbleri kurtulmuş olanlar olarak (bana) geliniz” buyuruyor. Demek ki mahşer yerinde, hesap gününde bizi kurtaracak olan manevi kalbdir. Bu kalbin nasıl ve vücudun neresinde, hangi şekilde olduğunu gösterecek bir röntgen aleti yok. Biz onu ancak yaşantımızda anlarız. Kulluğumuz Allah’a  cc. Olursa, AHLAKIMIZ Kuran ahlakı olursa, rehberimiz, önderimiz, liderimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) olursa o zaman bizim manevi kalbimizin röntgeni çekilmiş olur. aynı zamanda bu kalbimiz sevginin de yeridir. Sevgisiz kalb manen ölüdür, vefasızdır. Peygamberimiz (SAV) “birbirinizi sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsınız, iman etmedikçe Cennete giremezsiniz” işte bize imanı ve Cenneti kazandıran kalb manevi kalbdir. Bu kalb Allah’a iman etmek ve Onu sevmek için vardır. Allah’ı sevmek için yaratılan manevi kalbe aciz yaratıklar, geçici hevesler, nefsani arzular, şehveti ön plana alanlar sahip olamazlar.

İnsanın maddi kalbi durursa, kanı vücuda pompa yapamayacağı için insan ölür. İnsanın manevi kalbi durursa insanın iman dünyası kararır. Manevi kalbe sahip olmayanlar herşeyi tesadüfe bağlar.  Sıkıntılı meşakkatli hayatları olur. Mümin ise Manevi kalbi sayesinde her işinde Allah’a cc. güvenir, tedbir alır, sonra Allah’a tevekkül eder.  Manevi kalb görünmez. Kimisi bu kalbi Allah cc. korkusu ile kimisi de küfür ve inkar ile doldurur. Bazı kişiler manevi kalblerini Allah’ı zikir ile nurlandırır. Rabbimiz “Dikkat edin, kalplerin olgunlaşması ancak Allah’ı anmakla olur” buyuruyor. Samimi Müslümanlarsak: ibadetleri kalbimize sindirelim, herkesin bizden emin olacağı dini yaşantıda olalım ki kalbimizin manevi olduğunu anlarız. Manevi kalbi beslemek çok zordur. Dünyevi menfaatler bu kalbi çöle çevirir. Peki ne ile besleyelim? İslami yaşantımızla, Müslümanlığımızı Kuran ve Sünnete göre yaşamakla, ihlaslı, gösterişten uzak bir hayat ile manevi kalbimizi besleyelim. 

Sözümüzü bir hadis-i şerifle bitirelim: “ Kimin kalbinde Allah cc. sevgisi, korkusu olursa Allah cc. onun Dünya ve Ahirette dostudur. “ manevi kalbde Allah’dan başkası olmasın ki, dünya ve ahirette Rabimizin dostluğu bizimle beraber olsun.

Cumanız mübarek olsun

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 528 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur