SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

Aziz kardeşlerim,4 Mayıs 2019 - 04:40, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Bizim için en üstün ve en güzel örnek peygamberlerdir, Peygamberimiz (S.A.V) dir. Rabbimiz “Muhakkak Allah’ın cc. Peygamberinde üstün, güzel örnekler vardır.” Buyuruyor. Şimdi Alemlere peygamber olarak gönderilen ve Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) in bizlere ışık tutacak ve yolumuzu aydınlatacak vasiyetlerini kısa kısa da olsa anlatmaya çalışacağım. Bu vasiyetleri okumakla kalmayalım, evimizde, işimizde uygulayalım, işte böyle yaparsak bu vasiyetler bize faydalı olur.  Şimdi vasiyetleri yazalım:

 1. Alışverişte hile yapmayalım

Rabbimiz “Yazıklar olsun ölçü ve tartılarda hile yapanlara” buyuruyor. Şuayib Peygamberin kavminin helak olmasına sebep, alışverişlerine hile karıştırmaları, ölçü ve tartılarda hile yapmalarıdır. Pazarda darı satan ve darısının bulunduğu çuvalın üstü kuru, ortası yaş olduğunu gören Peygamberimiz (SAV) satıcıya şu önemli sözü söylemiştir: “ Alışverişinde hile yaparak, insanları aldatanlar bizden değildir.” buyurmuştur. 

 1. Gücünüz yetmediği yerde sabredin

Rabbimiz “Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir” buyuruyor. Sabır müminin en büyük silahıdır. Sabreden derviş, muradına ermiş diye güzel bir söz vardır. Kardeşlerim, şu anda sabredemeyip suç işleyenler hapiste pişmanlık içinde yatıyorlar.

 1. Hakkınız olmayanı almayınız

Bizim olmayan bize haramdır. Böyle bir kazanç kul hakkına girer, üzerinde el emeği, alın teri olan bizimdir. Gayrısı bize ateş olur.

 1. Sadakayı gizli veriniz

Peygamberimiz (S.A.V) “ Sadaka ömrü uzatır” buyurmuştur. Yani bereketlendirir, güzelleştirir. Fakat sadakayı ihtiyaç sahibine verirken onu rencide etmeden, utandırmadan vermeli. Onun için sadakayı ihtiyaç sahibine verirken sağ elinle ver, sol elin onu görmesin. Yani gizlice ver. Mahşerde gölge yok, Rabbimizin rahmet gölgesi var. Sadakayı gizli verenler o gölgede gölgelenecek.

 1. Çocuklara ve yaşlılara şefkatli davranınız

Çocuk ve yaşlılar bakıma muhtaç oldukları için, güleryüz, merhamete muhtaçtırlar. Onların gönlünü almak kişiyi ALLAH’a cc. yaklaştırır. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) kuşu ölen bir çocuğa başsağlığı dilemiştir. Şefkatli olan şefkat bulur.

 1. Zinadan ve haramdan kaçının

Rabbimiz “Zinaya yaklaşmayın” buyuruyor. Haramların hepsi imanın düşmanıdır. Gözün haramı, harama bakmak, dilin haramı yalan, gıybet, iftira yapmaktır. Ahiretimizi ebediyen kaybettirir.

 1. NİKAH, BOŞAMA, YEMİNE DİKKAT EDİN.

BU üç şeyin esası da şakası da aynıdır. Şaka olsun diye nikah yaptık, şaka olsun diye boşadık, şaka olsun diye yemin ettim desen de bunu şakası olmaz. Boşama helaldir.fakat Rabbimiz “Benim sevmediğim helal boşamaktır” buyuruyor. Rabbimiz “Yemin ettiniz mi yemininize sahip çıkınız, yemininizi bozmayınız” buyuruyor.

 1. Kimseyi kandırmayın, aldatmayın

Kardeşlerim, Müslüman ciddi olur, samimi olur. Geveze, cıvık cıvık şakalar yapan Kuran ve sünnet Müslümanı olamaz. Ciddi ciddi bir söz söylüyorsun ,aldatıyorsun sonra da şaka yaptım diyorsun. Peki seni ondan sonra kim ciddiye alacak. Şaka yapılır, ama ölçüsü vardır.

 1. Günahlarınıza daima tevbe ediniz

Peygamber Efendimiz (S.A.V) “ben her gün Rabbime 70 kere Rabbime tevbe ederdim “ buyuruyor. O halde bizim de en azından her gün 70 defa Rabbimize tevbe etmemiz gerekiyor. Günahsız insan olmaz, fakat Müslüman tevbesiz ölmez. Peygamberimiz (S.A.V) “Ölüm gelmeden evvel tevbede acele edin” buyuruyor.

 1. Kin gütmeyin, şeytana bile sövmeyin

Peygamberimiz (S.A.V) “Kin giren kalpde iman durmaz” buyuruyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V) kendini taşlayanlara bile kin beslemedi, onların helakini değil hidayetini istedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Birbirinize kin beslemeyin, kardeş olun buyuruyor. Şeytan bizim en açık düşmanımızdır, ona dahi sövmek Müslümana yakışmaz. Ancak onun şerrinden Allaha cc. sığınırız.

 1. Evinize BESMELE ile giriniz ve evinizden BESMELE ile çıkınız.

Allah’ın  cc. adıyla girilen evde şeytan bulunmaz. Besmele ile evinden , işine gücüne gidene Rabbim merhametiyle yardım eder.

 1. Yemekte besmeleyi unutmayınız.

Peygamberimiz (S.A.V) “Yemeğe besmele ile başlamayanın yemekteki arkadaşı şeytandır” buyuruyor. Allah’ımızın cc. nimetine onun Rahman ve Rahim olan ismiyle başlamak Müslümanın görevidir.

Cumanız Mübarek olsun,

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazımız haftaya devam edecek…

Bu yazı toplam 1005 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar