SRT Yayın Akışı - 21.11.2019
Son Dakika

Aziz Kardeşlerim,19 Temmuz 2019 - 10:10, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Hakiki iyiliğin ve faziletin 10 şartından bahsediyorduk. Geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz:

4) Peygamberlere iman:

Peygamberler de bizim gibi insandır, fakat Rabbimiz insanlar arasından layık gördüğünü peygamber olarak görevlendirir. Onlar Rabbinden VAHİY yoluyla aldığı haberleri bizlere bildiren ilahi elçilerdir. Rabbimiz “Ey iman edenler, Allah’a ve peygamberine iman edin. Ondan Allah’ın emrini duyduğunuz zaman yüz çevirmeyin” buyuruyor (Enfal suresi- ayet 121). Allah’a itaat peygambere itaattir.

5) İndirilen kitaplara iman;

Bütün peygamberlere İlahi kitap gelmiştir. 4 büyük kitap vardır. KURAN, TEVRAT, İNCİL VE ZEBUR. Kuran-ı Kerim geldikten sonra diğer bütün kitapların hükmü geçmiştir. Kıyamete kadar Kuran hüküm sürecektir. Biz bütün kitaplara inanırız. Sadece Kurana göre amel ederiz.

6) Kazancımızı Allah yolunda Allah rızası için yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara vermek.

Bizden isteyene verelim, sakın azarlamayalım. Rabbimiz “Dileneni, senden isteyeni hor görüp kötü davranma” buyuruyor (Duha suresi, 9. ayet).

7) Namaz kılmak

 Peygamberimiz (SAV) “Namaz dinin direğidir, namaz Cennetin anahtarıdır, namaz bir kişide iman olduğunun alametidir, namaz benim gözümün nurudur” buyuruyor. Müslümanın en başta gelen görevi namazdır. Namaz kılmayanlar mahşerde Müslüman muamelesi görmeyecektir.

8) Zekat vermek

Temizleyen manasına gelen zekat, malımızın içinde bulunan pislikler varsa onları temizler. Zekat malı eksiltmez, çoğaltır. Meyvenin, sebzenin kuru gıdanın zekatı da öşürdür.

9) Söz verdiğimizde sözümüzde durmak

Müslüman verdiği sözünden dönmez. Yapamayacağı sözü de vermez. Peygamber Efendimiz (SAV) söz verip de sözünde durmayanda münafıklık işareti vardır” buyuruyor. Atalarımız da tükürdüğün tükürüğü yalama demişler.

10) Düşmandan gelen sıkıntılara sabretmek

Tedbir alıp düşmanın silahıyla silahlanmak. Bugünlerde ülkemize, idaremize ezan ve bayrağımıza saldıran düşmanlara karşı milli ve yerli silahlarımızla mücadele ediyoruz.  Sıkıntılı günler Allah’ın cc. izniyle kısa zamanda geçecektir.  Bunu fırsat bilip vatandaşın gıdalarını saklayan ve fahiş fiyatla satmak niyetinde olanlara da LANET olsun. Onların dünyada da ahirette de sonları hüsran olacaktır. Böyle kişilere faziletli denmez, rezil denir.

Aziz dostlar,

Böylece iyi ve faziletli olmanın 10 şartını açıkladık. Hep beraber bu şartlara uyalım, iyi ve faziletli kul ve ümmet olalım. Cumanız mübarek olsun.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Not: Bu 10 şart Bakara suresi 177. Ayette mevcuttur.

Bu yazı toplam 842 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar