SRT Yayın Akışı - 15.10.2019
Son Dakika

BAĞIMLILIK TÜRLERİ ÖNLEM VE TEDBİRİN ÖNEMİ 1 Temmuz 2019 - 10:00, Pazartesi


Uzm. Klinik Psikolog Fulya ÇELİK

Bir önceki yazımda sizlere  “sanal bağımlılık” hakkında bilgiler aktardım. Bu hafta “alkol-madde bağımlılığı” hakkında bildiklerimi aktaracağım. Köşe yazılarımda başlıklarla ilgili derin ve detay bilgileri yazmam pek mümkün olmuyor. Bilgilerin eksik kaldığını düşündüğünüz konularda uzmanlar tarafından yazılmış yazıları okuyabilir veya uzmanlara danışabilirsiniz.

Not: İnternet aramaları sonucundaki kökeni belli olmayan yazılara itibar etmemenizi tavsiye ederim. Araştırdığınız konu hakkında ulaştığınız asılsız bilgiler aşırı düzeyde kaygı ve korku uyandırabilir.

Gelelim “bağımlılık” konusuna ,

Biz insanlar bağımlı olmaya fazlasıyla elverişliyizdir. Bize haz veren, mutlu eden şeyleri yapmayı sürdürmeyi severiz. Yani neden sürdürmeyelim ki zaten bence haklıyız

Fakat “ HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR” sözünü cebimizden eksik etmemeliyiz. Çünkü bağımlılığın alt yapısına baktığımızda haz almak önemli bir yere sahiptir.

İlk önce bağımlılık türlerine bakalım;

Alkol- madde bağımlılığı

Alışveriş bağımlılığı

Yeme bağımlılığı

Seks bağımlılığı

Kumar/oyun bağımlılığı

İnternet bağımlılığı

İlginizi çeken bir şey oldu mu ?

Alkol-madde ve kumar bağımlılığı dışında hepsi bir insanın hayatında olan olgular. O zaman tek çeşit bağımlılık vardır diyemeyiz. Bir kısmı yaşam sürecinde önemli yere sahipken ve dozun aşılması temeline dayanırken, diğer kısmı sonradan öğrenilmiş haz verici olarak keşfedilmiş temele dayanmaktadır.

Bağımlılıkta hepsi aynı temele dayanmadığı gibi tedavi süreçleri de birbirinden farklı olabilir.

En nihayet bir insanın hayatına dokunmak bile varolan tedavi yöntemini “kişiye özel tedavi yöntemi” olarak o kişiye özel formda uygulanabilmekten geçer.

Tedaviden bahsetmeden önce bahsedilmesi gereken bir konu var. ÖNLEM - TEDBİR

Bu anlamda çalışmalar artmış olsa da yeterli değil.

Gençler maddeye attıkları ilk adımda sonuçlarını bilseler ( tüm gerçekliğiyle) belki sıfırlanmaz ama oran kesinlikle azalır.  

Bir sonraki yazımda gençlerdeki değişiklikler ve ailelerin yaklaşım şekillerini ele alacağım.

Birlikten kuvvet doğar,

Sakarya’da uyuşturucu bağımlılığı kapsamında yapmak istediğim önlem ve tedbir çalışmaları için fikir ve önerileriniz benim için çok değerli olacaktır.

pskfulyacelik@gmail.com mail adresinden iletişim sağlayabilirsiniz.  

 

Sağlıklı günler

Bu yazı toplam 697 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur