SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

BAHAR VE BAHARI SEVDİĞİN KADAR 26 Mayıs 2022 - 00:55, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

‘Baharın gelişi ile her taraf rengarenk çiçekler ile donandı. Meyve dalları, ağaçlar ve kır çiçekleri önce tomurcuklandı sonra pıtırcık çiçeklerini açmaya başladı. Sabah erken saatlerde dallarında ötüşen kuş sesleri arasında renk renk ağaçları izlemek  ve bahara hoş geldin demek bir başka keyif verir insana.

         Bahar, tabiat ananın, doğanın ve her türlü canlının yeniden canlanması ve yenilenmesi demektir.

         Biz insanoğlu da öyleyiz ve baharla yenileniriz. Kışın üzerimize sinen kışın ağırlığından ve miskinliğinden kurtulmak istercesine atarız kendimizi sokaklara. Park ve bahçelerde yada sahil kenarında dolaşırız temiz havayı içimize çekerek. Bir motora  yada vapura atlayıp denizi seyrederek karşı kıyıya geçmek büyük haz verir insana  öyle ki  denizin dalgası ve köpüklerine bırakıverirsin kışa ait tüm yorgunluklarını ve iç sıkıntılarını. 

           Sonra bir simit alırsın bir lokma sen bir lokma martılar ve deniz yolculuğun boyunca arkadaşın olur martılar. Karşı kıyıya geçtiğinde karışırsın kalabalığa, kendinle aynı düşünce ile bahara koşan insanların arasına. Belki saatlerce yürümek, kuşlara yem atmak, etrafta kuşları yakalamaya çalışan minik çocukları izlemektir mutluluk. 

           Temiz hava da yürürken içine çektiğin oksijeni hissetmektir derinden ve cesurca kollarını hava açıp bir çocuk gibi neşelenmektir mutluluk. Yanından geçerken taş duvarın arasından başını güneşe uzatan minik bir kır çiçeğidir umut ve bir kaldırımın arasından çıkıp hızlıca kaçıveren bir kertenkelenin mücadelesidir yaşam. Çiçeği, böceği, hayvanları ve insanları ile tabiat ana bir bütündür ve el ele bahara hoş geldin demektedir’. 

Bahar ile ilgili aşağıdaki güzel sözler ile bu haftalık ta sizlere elveda diyorum.

*Savaş rüzgarları, daha doğrusu kasırgaları, tüm dünyayı sarmasına rağmen bahar, bütün çıldırtıcı güzelliğiyle yine gelmişti

*Ben her yerde bahar seviyorum, ama eğer seçebilirdim ben her zaman bir bahçede selamlardım.

*Karlar eridi, dereler coştu. Tabiat uyandı, çiçekler açtı. Arı vızıldadı, kelebek uçtu. Müjdeler olsun ilkbahar geldi.

*Yorgun düşen gözlerim yüreğim bahar gelince cana kavuşur tıpkı senin bana geldiğin gün gibi. Sen gönlüme gel ki gönül yorgunluğum gitsin.

*Eğer birine aşık olunması gerekiyorsa o mutlaka sevdiğin olmalıdır ve illa olunacaksa birine aşık o bahar olmalıdır. Bahar mevsimi aşkın sevdanın göbek adıdır.

*Eğer insanlar birbirlerini sevmezlerse, herhangi bir kaynağa sahip olmanın ne yararı olacağını gerçekten göremiyorum.

*Yoğun düşen gözlerin onun gelişi ile birlikte canlanmasıdır.

*Her sabah böyle bahar Ne iş güç gelir aklıma ne yoksulluğum. Derim ki: Sıkıntılar duradursun! Şairliğimle yetinir avunurum.

*Olmasın baharım sensiz, açmasın mor menekşeler sensiz, sen baharımda yoksan yazda olsa üşüyorum sensiz.

Baharı selamlayan ağaca bak, içindeki kışa el salla! Ben baharım Rabbine itimat ediyorum de.

             Ve herkes herkesi baharı sevdiği kadar severse dünya mutluluk içinde yaşar. Saygılarımla kalınız sağlıcakla..AMAN CORONOYA DİKKAT!!!

BU GÜZEL MEVSİMİ LEKELEYEN 27 MAYIS 1960 İHTİLALİNİ YAPANLARI VE YAPTIRANLARI LANETLE VE NEFRETLE YADEDİYORUM.

Bu yazı toplam 153 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar